Ziemkiewicz, Waśko, Radziejewski i inni o „Nie-Bajkach” Rzewuskiego!

2011.12.08

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Henryk Rzewuski jest autorem z pewnością niesłusznie zapomnianym, a jego „Nie-bajki” to jedno z ważniejszych dzieł o polskiej tradycji politycznej. O aktualności jego tez dyskutowali uczestnicy zeszłotygodniowej debaty „Rzeczy Wspólnych”, prof. Andrzej Waśko, dr Iwona Węgrzyn, Jacek Komuda, Rafał Ziemkiewicz i Bartłomiej Radziejewski, a której obszerną relację zamieścił serwis Blogpress.

Wszyscy dyskutanci stwierdzili zgodnie, że przywrócenie „Nie-bajek” światu jest wydarzeniem niezwykle istotnym. „Wydobycie Rzewuskiego z zapomnienia jest pomysłem wspaniałym. Także dlatego, że stawia pytanie – czy wolność ma sens? Czy idea sarmacka, republikańska ma sens?” – stwierdził Rafał Ziemkiewicz. Z kolei Prof. Waśko zwrócił uwagę na na fakt, że Rzewuski konstruował obraz elity intelektualnej, która wyrosła z pnia kultury polskiej i której interes jest najwyższym celem. W jego opinii takiej elity we współczesnej Polsce nie ma.

Według uczestników debaty oświeceniowy projekt w Polsce się nie sprawdził. „Nagle się okazuje,” mówił Ziemkiewicz, „że Polak oświeceniowy to jest ta skorupa mickiewiczowska, która odpada, a lawa gorąca tworzy się od nowa, z niej niej wyskakuje to co jest bardzo sarmackie”. W kontekście tego problemu Naczelny RW poruszył temat dostosowania polskich tradycji, takich jak endecka czy sarmacka do współczesności

Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji ze spotkania.