„Wyborcza” o nowych „RW” i Wielkiej polskiej powieści

2012.08.23

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

To już kolejny raz, kiedy „Rzeczy Wspólne” doznały zaszczytu goszczenia na łamach „Gazety Wyborczej”. Tym razem za sprawą tekstu prof. Thompson o Wielkiej polskiej powieści, który szczególnie zainteresował pisarza i krytyka literackiego, Krzysztofa Vargę. Jak można się oczywiście spodziewać, z tekstu autora artykułu bije naiwne zadowolenie ze stanu polskiej literatury oraz całego społeczeństwa.

„(…) profesor, jak rozumiem, postuluje Wielką Polską Powieść w stylu Dostojewskiego o Cudzie nad Wisłą traktować będzie, przyznaję, że jeżeli się taka ukaże – wbrew amerykańskim krytykom – pierwszy się rzucę wpław do lektury. Mam nawet paru kandydatów na autorów, nazwisk nie podam, bo jeszcze rzeczywiście wezmą się na gwałt do pisania, tylko nieszczęście może z tego wyniknąć” – ironiuzje Varga.

Jednak, pomimo niechęci do tezy o postkolonialnym charakterze Rzeczpospolitej, felietonista „Wyborczej” zwraca uwagę, że temat poruszany przez Thompson wart jest uwagi oraz postuluje poszerzenie debaty na ten temat. Deklarując śmiertelna powagę stwierdza „sprawa jednak jest dość ciekawa, dyskusja mogłaby poza niszę wyjść.” Z chęcią przyłączymy się do takiej debaty, a tymczasem polecamy wszystkim wspomniane teksty.

Krzysztof Varga: Wielka Polska Powieść, czyli gdzie ten Dostojewski?

prof. Ewa Thompson: Wielka polska powieść

Kupuj nasze pismo bezpośrednio u wydawcy! Bez marży pośredników zapłacisz mniej, a my będziemy się szybciej rozwijaćNa Allegro za „Rzeczy Wspólne” zapłacisz jedynie 20 złotych!

Zachęcamy również do rozważenia prenumeraty – od 16 złotych za numer!