Redaktor RW o skłotach w „Notesie” i TVP Kultura

2012.04.05

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

W czwartek o 20.20 w TVP Kultura Piotr Trudnowski, członek zespołu Fundacji Republikańskiej i redaktor „Rzeczy Wspólnych”, weźmie udział w dyskusji o … skłotach. Wcześniej komentował zamieszanie związane z likwidacją „Elby” w ankiecie opublikowanej na łamach najnowszego „Notesu na 6 tygodni”.

Jeżeli inicjatywy takie jak Elba chcą dalej funkcjonować i prowadzić działalność społeczną czy kulturalną, muszą zaakceptować zasadę, której negacja stanowi fundament skłotingu. To prywatna własność jest najlepszym gwarantem dla światopoglądowego zróżnicowania. Jestem przekonany, że nawet tak egzotyczne wartości jak te promowane na skłotach znajdą swoich dobroczyńców. Wielu młodych ludzi opuściło wynajmowane za pieniądze rodziców mieszkania na strzeżonych osiedlach i wyruszyło na odsiecz żoliborskiego skłotu, nie omieszkawszy pochwalić się tym w facebookowym statusie ustawionym przez iPhone’a. – napisał Trudnowski w odpowiedzi na postawione przez redaktorów „Notesu” pytanie: „Jak powinno się wspierać takie inicjatywy jak Elba?”

Redaktor RW zwrócił też uwagę na państwową reglamentację różnego rodzaju działalności społecznej i finansowej, a także poruszył kwestię restytucji mienia. Wbrew popularnym na anarchizującej lewicy stereotypom prywatna własność i wolny rynek osłabia, a nie umacnia znienawidzony „system”. Oczywiście mówię o prawdziwej własności (gdy zarządzanie jest z nią nierozerwalnie połączone) i prawdziwie wolnym, a nie reglamentowanym przez państwo, rynku. W regulacyjno-kapitalistycznej hybrydzie każde państwo z łatwością znajdzie przepis, by działalność skłotersów w razie wyczucia zagrożenia ukrócić. Dziś nie pozwala pozyskiwać funduszy na tego rodzaju działalność w internecie czy „do puszki” i wyciera sobie urzędniczą gębę anachroniczną ustawą o zbiórkach publicznych z 1933 roku. Podobnie niechętnie zwraca znacjonalizowaną przez komunistyczne władze własność jej właścicielom chcąc czerpać finansowe i użytkowe korzyści z grabieży. Osobiście chętnie przywitałbym działalność odrodzonej Elby w zreprywatyzowanym lokalu odzyskanym przez prawowitego właściciela, który niespecjalnie ma czas i ochotę podejmować kolejne inwestycje, a w czystości swojego społecznie wrażliwego sumienia chętnie odda nieruchomość w ręce młodych i równie wrażliwych ludzi. – możecie przeczytać w odpowiedzi na ankietę, na którą odpowiedzieli też m.in. Krzysztof Nawratek, Jacek Żakowski i Edwin Bendyk. Wszystkie wypowiedzi dostępne są tradycyjnie za darmo w portalu Issuu.com, a także w papierowym wydaniu 75 numeru pisma dostępnego w wielu lokalach kulturalnych w całej Polsce.

Dziś o 20.20 Piotr Trudnowski wystąpi również w programie Maxa Cegielskiego w TVP Kultura. W dyskusji o skłotach udział wezmą również Joanna Erbel, Krystian Legierski, przedstawiciel władz miasta i mieszkaniec Elby.