Raport „Koncepcja operacyjna wojny powietrzno-morskiej na Zachodnim Pacyfiku”

2012.01.04

Jacek Bartosiak

W związku z coraz bardziej asertywną polityką zagraniczną oraz gospodarczą Chin, jak również przyspieszoną i forsowną modernizacją chińskich sił zbrojnych (Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, People’s Liberation Army, dalej również skrótowo: PLA), którą obserwujemy w ostatnich latach, postępującą wraz z niezwykle dynamicznym rozwojem chińskiej gospodarki i generalnie wzrostem znaczenia państwa Środka, politycy i stratedzy amerykańscy przewidują, iż nadchodzące lata będą okresem próby sił pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Ta próba sił może zadecydować, kto będzie światowym hegemonem w najbliższych dekadach.

Wyzwanie to pojawia się dla Ameryki po dziesięciu latach intensywnego zaangażowania w sprawy Bliskiego i Środkowego Wschodu, oraz w momencie największego od lat trzydziestych XX wieku kryzysu gospodarczego i wynikających z kryzysu problemów fiskalnych państwa, a co za tym idzie realnych problemów z finansowaniem amerykańskich sił zbrojnych. W drugiej połowie roku 2010 amerykańscy analitycy i planiści wojskowi zdali sobie sprawę, iż dotychczasowe zaangażowanie militarne w obszarze Bliskiego/Środkowego Wschodu doprowadziło do istotnych zaniedbań na uważanym za nie tylko kluczowy, ale żywotny dla interesów gospodarczych USA obszarze Zachodniego Pacyfiku. To, w obliczu rosnącej potęgi Chin, oraz wspomnianej gwałtownej modernizacji chińskich sił zbrojnych, może w sposób zdecydowany zakwestionować amerykańską dominację w regionie i zachwiać układem korzystnych dla Amerykanów regionalnych sojuszy.

Odpowiedzią planistów amerykańskich na powyższe zagrożenia jest koncepcja operacyjna wojny powietrzno-morskiej na Zachodnim Pacyfiku (AirSea Battle Operational Concept) przygotowana w swoich głównych założeniach przez Center for Strategic and Budgetary Assessments oraz wdrażana właśnie w Siłach Powietrznych i Marynarce Wojennej USA.1 Według najnowszych informacji (grudzień 2011) w Pentagonie powołano biuro odpowiedzialne za analizę szczegółową i wdrażanie w życie powyższej koncepcji. Natomiast formalne zatwierdzenie AirSea Battle Concept jako doktryny wojennej, będącej odpowiedzią na wyzwanie rzucone Amerykanom przez Chiny, czeka na podpis na biurku sekretarza obrony Leona Panetty. Należy również podkreślić, iż aktualnie planowane, ogromne (proporcjonalnie i kwotowo największe w historii) cięcia wydatków w Pentagonie mają nie obejmować kosztów związanych z wdrożeniem Air Sea Battle Concept. O poddanie omawianej koncepcji szczególnej ochronie w nadchodzących trudnych budżetowo latach apelują intensywnie do sekretarza obrony środowiska fachowe i prasa zajmująca się obronnością i bezpieczeństwem narodowym w USA. Warto wspomnieć, iż poprzedni sekretarz obrony Robert Gates był gorącym zwolennikiem koncepcji wojny powietrzno-morskiej i stanowczo bronił kluczowych jej elementów przed projektowanymi redukcjami wydatków.

1 http://www.csbaonline.org/publications/2010/05/airsea-battle-concept/

[box type=”download” ]Koncepcja operacyjna wojny powietrzno-morskiej na Zachodnim Pacyfiku[/box]