Radziejewski o końcu cywilizacji na antenie radia Wnet

2011.10.25

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Czy zmierzamy ku końcowi naszej cywilizacji? Na to pytanie starał się odpowiedzieć w ubiegłą sobotę w dyskusji na antenie radia Wnet wraz z Pawłem Solochem i Krzysztofem Koźmińskim redaktor naczelny „Rzeczy Wspólnych”, Bartłomiej Radziejewski.

W jego opinii Zachód jest na najlepszej drodze do samozagłady. Winą za ten stan rzeczy obarcza Radziejewski oświeceniowych myślicieli, którzy odrzucając klasyczną koncepcję rozumu i natury ludzkiej doprowadzili do rozpadu cementującego kulturę ładu moralnego.

Jednym z następstw tego procesu jest dominacja konsumpcjonizmu. „Opiera się ona – mówi Radziejewski – na swoistym pakcie społecznym pomiędzy politykami, finansistami, bankierami i obywatelami na zasadzie: wy konsumujecie, my wam pożyczamy, nikt za to nie odpowiada”. Pośrednim skutkiem takiego myślenia jest obecny kryzys finansowy.

Dziś według naczelnego „RW” być może „przychodzi czas zapłaty” i nasza cywilizacja może okazać się do tego niezdolna.

Radziejewski przekonuje, że jedynym możliwym remedium na ten głęboki kryzys Zachodu jest powrót do tradycji arystotelesowskiej. Nie ma bowiem w naszym kręgu cywilizacyjnym innej, spójnej tradycji moralnej, na której moglibyśmy się oprzeć.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.