Pod naszym patronatem. O racji stanu i wartościach – konferencja w Krakowie.

2011.06.10

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Jakie jest miejsce racji stanu w polskiej polityce? Czy samo to pojęcie służy jedynie tworzeniu ideologii w opraciu o mit? A może ma pewną obiektywną treść? Czy racja stanu jest do pogodzenia z moralnością, a jeśli tak, to jak można to zrobić? Na te i inne pytania będą odpowiadać uczestnicy konferencji „Kryterium etyczne w koncepcji racji stanu”, która odbędzie się 15 czerwca w Krakowie.

Organizatorem objętej patronatem „Rzeczy Wspólnych” dyskusji jest Wyższa Szkoła Filozoficzno- Pedagogiczna „Ignatianum”. Wśród prelegentów są m.in.: Zbigniew Stawrowski, Andrzej Nowak, Wojciech Arndt, Bogdan Szlachta, Włodzimierz Bernacki, Piotr Dardziński, Arkady Rzegocki, Konstanty Miodowicz.

„RW” reprezentował będzie redaktor naczelny Bartłomiej Radziejewski, który w dwugłosie z prof. Nowakiem będzie mówił o racji stanu we współczesnej polskiej polityce.

Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

Na miejscu będzie można nabyć najnowszy numer „Rzeczy Wspólnych” w promocyjnej cenie.

Konferencja odbędzie się w środę 15 czerwca, w godzinach: 9-18 (obrady do godz. 15), w budynku WSFP „Ignatianum” Krakowie, przy ulicy Kopernika 26.

Pełny program:

• 10.00 Otwarcie Konferencji –  Wit Pasierbek SJ, Dyrektor Instytutu Politologii WSFP „Ignatianum”
  • 10.10 – 10.25 Wprowadzenie – Ryszard Stemplowski, O kryterium etycznym w koncepcji racji stanu
  • 10.25 – 11.55 Panel I –  Prowadzący: Tadeusz Borkowski
  • Racja stanu w historii Polski ­– Arkady Rzegocki, Michał Wenklar
  • Racja stanu we współczesnej polityce polskiej – Bartłomiej Radziejewski, Andrzej Nowak
  • Godność człowieka a racja stanu – Wojciech Arndt, Zbigniew Stawrowski
  • Dobro wspólne a racja stanu – Anna Krzynówek, Dariusz Dańkowski SJ