Nowa książka Ośrodka Myśli Politycznej pod naszym patronatem

2011.10.26

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

„Jakim jesteśmy narodem?” Na to pytanie starają się znaleźć autorzy najnowszej książki Ośrodka Myśli Politycznej „Polska czyli… Idee wspólnoty politycznej i tożsamości narodowej w polskiej tradycji intelektualnej”. Książka ta, wydana pod patronatem „Rzeczy Wspólnych” to zbiór esejów, poświęconych różnym problemom naszej tradycji narodowej, począwszy od republikanizmu, przez romantyzm, powstania, na współczesnym patriotyzmie młodych kończąc.

„Wyniki II wojny światowej były dla Polski katastrofą na rzadko spotykaną w nowożytnej Europie skalę” – pisze we wstępie redaktor Arkady Rzegocki „Z tej katastrofy wyłonił się nowy naród, wyłoniło się w dużej mierze nowe społeczeństwo, które krok po kroku odbudowywało swoją pamięć, próbując zachować nieliczne nitki, jakie przetrwały i łączyły je z dziedzictwem minionych pokoleń.” Celem tej publikacji jest właśnie pozbieranie elementów naszej tradycji, które budują obecnie tożsamość Polaków.

Wśród teksów takich autorów jak Andrzej Waśko, Radosław Paweł Żurawski vel Grajewski czy Arkady Rzegocki znajdziemy esej redaktora naczelnego RW: Bartłomieja Radziejewskiego.

Zachęcamy do przeczytania!