Polski model gościnności

2020.08.11

Projekt Fundacji Republikańskiej „Polski model gościnności” stanowi republikańską odpowiedź na trwający w Europie kryzys migracyjny oraz brak obowiązującej strategii rządowej w zakresie polityki migracyjnej.

Przygotowaliśmy krótki film animowany, w którym opowiadamy o polityce migracyjnej, integracji imigrantów i całym projekcie.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku i udostępnienia go znajomym!

Link do filmu: https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=345587249610969

Stale rosnąca liczba cudzoziemców w Polsce i nasilone ruchy migracyjne w całej Europie powodują, że stworzenie i późniejsza realizacja celowej i racjonalnej polityki imigranckiej staje się coraz pilniejszą potrzebą. Pozbawieni spójnego systemu zarządzania migracjami wystawiamy się na niepotrzebne ryzyko, a konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Dlatego też celem projektu „Polski model gościnności” jest stworzenie nowej polityki integracji cudzoziemców oraz modelu szkoleniowego dla organizacji pozarządowych współpracujących z imigrantami. Projekt składa się z trzech części – analizy merytorycznej ujętej w raport, podręcznika oraz serii szkoleń.

Raport zawiera przegląd dotychczasowej polityki państwa polskiego w obszarze imigracji, studiów przypadku dla poszczególnych grup imigranckich, analiz plusów i minusów wynikających z nasilenia przyjazdów obcokrajowców do Polski.

Raport jest dostępny pod linkiem: https://fundacjarepublikanska.org/wp-content/uploads/2020/08/RAPORT.pdf

Na bazie raportu przygotowany został podręcznik, który stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jakie są potrzeby Polski w zakresie pomocy imigrantom, oraz w jaki sposób można wspierać integrację cudzoziemców. Podręcznik skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz jednostek organizacyjnych samorządów, które zajmują się imigrantami.

Podręcznik jest dostępny pod linkiem: https://fundacjarepublikanska.org/wp-content/uploads/2020/08/Podręcznik.pdf

Ważny element projektu stanowiła seria szkoleń, na których pokazywaliśmy, w jaki sposób należy podejmować skuteczną współpracę z cudzoziemcami, jakie stawiać wymagania, i w jaki sposób ich wspierać.

Projekt miał charakter ogólnopolski – szkolenia były prowadzone nie tylko w Warszawie, ale i w 7 innych miastach.

W ramach projektu przeprowadziliśmy serię webinarów (wykładów online). Jeśli nie mieliście okazji obejrzeć ich na żywo, to możecie znaleźć je na kanale YouTube Fundacji Republikańskiej.

Poniżej lista linków do wykładów: