Autorzy RW w „Rzeczpospolitej” o orbanomice i tuskonomice!

2012.01.19

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Czy powinniśmy oczekiwać „Budapesztu w Warszawie”? Według autorów „Rzeczy Wspólnych” konserwatywna i nastawiona na wzmocnienie wspólnoty narodowej polityka Viktora Orbana to tylko jedno oblicze rządów Fideszu i szczegółowo analizują węgierską politykę fiskalną ostatnich kilku lat.

Artykuł Krzysztofa Bosaka i Łukasza Czernickiego przeczytać można w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” i na stronach rp.pl . O ile w warstwie politycznej rząd Fideszu warto chwalić za odwagę, o tyle na płaszczyźnie fiskalnej i monetarnej prowadzi on politykę w istocie lewicową – twierdzą eksperci Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej.

Poza szczegółową analizą polityki fiskalnej Orbana i przedstawieniem sytuacji makroekonomicznej państwa autorzy pokusili się również o bardzo interesujące porównanie danych na temat gospodarek Węgier i Polski. Polskie dane makroekonomiczne, choć prezentują się nieco lepiej niż Węgier, nie uprawniają do nadmiernego optymizmu. (…) Choć rząd Tuska jest na rynkach postrzegany bez porównania lepiej niż Orbana, to w praktyce politycznej można niestety znaleźć analogie do Węgier i innych państw zagrożonych bankructwem – twierdzą.

Krzysztof Bosak i Łukasz Czernicki wspólnie przygotowali również interesującą analizę dotyczącą przyszłości strefy euro. Tekst Unia fiskalna na równi pochyłej będzie można przeczytać w najnowszym, siódmym numerze “Rzeczy Wspólnych”, który trafi do dystrybucji już w poniedziałek 23 stycznia.