Suwerenność lekowa państwa
Przedstawiamy nasz najnowszy raport pt. Suwerenność lekowa państwa – rola, stan i rekomendacje.
Niniejszy raport przedstawia propozycje usprawnienia i modernizacji przemysłu farmaceutycznego, a także polityki lekowej w Polsce. Korzyści refundacyjne dla firm w zamian za ich większy udział w rozwoju gospodarczym Polski i zapewnianie bezpieczeństwa pacjentom – tak w kilku słowach można określić główne tezy niniejszej publikacji.
Raport skupia się na prezentacji dotychczasowych pomysłów polskiego rządu związanych z ewentualnym wprowadzeniem Refundacyjnego Trybu Rozwojowego i jego kontekście międzynarodowym. Analizuje wpływ branży farmaceutycznej na gospodarkę poprzez wzrost PKB, większe zatrudnienie, pobudzenie inwestycji na badania i rozwój oraz zatrzymanie w kraju absolwentów wyższych uczelni. W raporcie przeczytacie Państwo także o zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego obywateli poprzez przeniesienie produkcji leków i substancji czynnych do Polski.
Punktem wyjścia do niniejszej publikacji były zapisy Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Polityki Lekowej Państwa, w których Refundacyjny Tryb Rozwojowy wymieniony był jako jeden z projektów strategicznych. Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, wprowadzonymi obostrzeniami i skutkami gospodarczymi, jakie będą wyzwaniem dla państwa polskiego po ustąpieniu epidemii, tylko uwidoczniło jak ważny temat podnieśliśmy.
Zachęcam do zapoznania się z raportem.
Marek Wróbel
Prezes Fundacji Republikańskiej