Program X Kongresu Republikańskiego (aktualizacja)

2017.04.06

Aktualizacja 06.04.2017: Dodaliśmy kolejne nazwiska prelegentów i przesunęliśmy część paneli. Aktualny harmonogram poniżej.

Aktualizacja 28.03.2017: Uwaga! Program X Kongresu Republikańskiego uległ częściowej zmianie. Publikujemy dziś jego zaktualizowaną wersję z potwierdzonymi nazwiskami prelegentów!

Przypominamy, że aby wziąć udział w Kongresie należy kupić bilet-cegiełkę. Najtańsza opcja kosztuje 40 zł, a w cenę, oprócz wejściówki, wliczony jest również pełny obiad i mały poczęstunek podczas późniejszej przerwy kawowej. Sfinansowanie Kongresu Republikańskiego to dla organizacji pozarządowej, takiej jak nasza fundacja, spory wydatek. Dlatego zachęcamy do hojnych darowizn a w zamian oferujemy darczyńcom dodatkowe nagrody. Szczegóły zbiórki znajdują się na stronie projektu.

Przechodząc do rzeczy – najwyższy czas, aby przedstawić wam program naszego wspólnego święta!

Program X Kongresu Republikańskiego

11:00 – 11:10 Wystąpienie powitalne – Marek Wróbel.

11:10 – 11:20 Prezentacja 24. numeru Rzeczy Wspólnych.

11:20 – 11:50 Wystąpienia specjalne – prof. Piotr Gliński, TBA.

11:50 – 13:50 Dobra zmiana – Polska tu i teraz.

• Systemowa rola opozycji w wybranych krajach – prezentacja: dr hab. Jacek Zaleśny.
  • Racja stanu wobec konfliktu totalnego – jak wyłączyć ją z bieżącej walki politycznej? – dyskusja: Marcin Horała, Mariusz Staniszewski (moderator), Piotr Zaremba, prof. Andrzej Zybertowicz.
  • Co nowego w Polsce AD2017? Kluczowe zmiany i niezauważone reformy – prezentacja: Radosław Żydok.
  • Dobra zmiana a dobro wspólne. Plusy i minusy dotychczasowych rządów PiS – dyskusja: Paweł Lewandowski, Bartosz Marczuk, Marek Wróbel.

13:50 – 15:00 Przerwa obiadowa.

15:00 – 16:15 Faktyczne słabości Polski – Kierunki zmian niezbędnych i możliwych.

• Sektor finansów publicznych – prezentacja: Marek Kułakowski.
  • Finansowanie służby zdrowia przez państwo – prezentacja: dr Marek Woch.
  • Centrum rządowe – prezentacja: Radosław Żydok.
  • Delegacja i kontrola władzy – prezentacja: Dominik Mazur.
  • W którą stronę powinna zmierzać reforma władzy i administracji? Skąd wziąć siłę i wolę polityczną dla takich reform? – dyskusja: Marcin Chludziński, dr Marek Dietl, prof. Anna Młynarska-Sobaczewska, Witold Stoch, Marek Wróbel (moderator).

16:15 – 16:45 Przerwa kawowa.

16:45 – 17:50 Jak nie utonąć w Międzymorzu – Realizm i pragmatyzm w polityce zagranicznej.

• Pożądane scenariusze dla Polski – prezentacja: Arkadiusz Regiec.
  • Droga do Międzymorza. Jak znaleźć i przekonać potencjalnych partnerów – prezentacja: Grzegorz Kędzia.
  • Jak pragmatycznie prowadzić dyplomację i dokąd może nas ona zaprowadzić? – dyskusja: Marcin Kacperek (moderator), dr Paweł Kowal, Paweł Musiałek, Krzysztof Rak, Anna Siarkowska.

17:50 – 18:00 Zakończenie części oficjalnej.

18:00 – 19:00 Przerwa.

19:00 – 22:00 Integracja i konkursy z nagrodami.

Nazwiska uczestników paneli i osób prezentujących będziemy podawali sukcesywnie w ciągu najbliższych tygodni. Zachęcamy do stałego śledzenia nas na FacebookuTwitterze!