Prof. Staniszkis w TVP Info: Poleca „RW” cytując Rokitę i Wiplera

2012.07.23

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

W sobotę 21 lipca prof. Jadwiga Staniszkis znów nas mile połechtała. Na antenie TVP Info poleciła najnowszy numer „Rzeczy Wspólnych”. Cytowała też eseje Jana Rokity i Przemysława Wiplera. Dziękujemy!

Chciałam polecić nowy numer takiego pisma „Rzeczy Wspólne”. To jest pismo redagowane przez dwudziestoparolatków, sama też czasami tam piszę. Ostatni numer poświęcony jest władzy. Zaczyna się to od eseju Rokity, w którym pokazuje on koncentrację władzy w ręku Tuska, a równocześnie zanik władzy i arbitralność jego decyzji niszcząca władzę niżej. Jest też komentarz Wiplera, Przemka Wiplera, który jako poseł funkcjonuje wewnątrz struktur sejmowych i mówi, że to są przede wszystkim instytucje. Pokazuje, jak zredukowany jest status opozycji. Nie tylko przez media jest pokazywana w jakimś karykaturalnym skrócie, ale wewnątrz Sejmu nie ma żadnych uprawnień. Nawet mając dobre pomysły nie może tego pokazać, nie mówiąc o przeforsowaniu. (…) W tym samym numerze ja piszę, że nie ma żadnej koncentracji władzy. Jest koncentracja zdolności podejmowania decyzji, bo ma się zoligarchizowaną partię i większość sejmową, ale to nie jest władza. Władza to jest zdolność dokonania różnicy, przeprowadzenia zmiany, realizacji założonych celów. Donald Tusk tego nie ma. Absolutnie widać tutaj chaos, brak myśli strategicznej, brak pewnego długofalowego planu. Są takie doraźne dostosowania do słabo rozumianych koncepcji powstających na zewnątrz Polski, gaszenie pożarów w różnych dziedzinach i gry partyjne, które są ważniejsze niż interes państwa – powiedziała socjolog w Poranku TVP Info.

Całe nagranie jest dostępne w sieci. To nie pierwszy razy, kiedy prof. Staniszkis miło o nas mówi. Jak zwykle jesteśmy zawstydzeni komplementami z Jej strony.

Przy okazji przypominamy, że w najnowszym numerze naszego pisma ukazał się również esej Pani Profesor pt. Kto rządzi światem? Kto rządzi Polską. Gorąco polecamy!

Kupuj nasze pismo bezpośrednio u wydawcy! Bez marży pośredników zapłacisz mniej, a my będziemy się szybciej rozwijać! Na Allegro za „Rzeczy Wspólne” zapłacisz jedynie 20 złotych!
Zachęcamy również do rozważenia prenumeraty – od 16 złotych za numer!