Nowy numer Rzeczy Wspólnych!

2020.04.29

Zachęcamy do zakupu i lektury nowego numeru kwartalnika „Rzeczy Wspólne”.

Temat okładkowy numeru „Dwóch Papieży” odnosi się do tekstu napisanego przez Tomasza Wiścickiego. Autor opisuje w nim obecną pozycję Benedykta XVI w stolicy Piotrowej. Podkreśla znaczące różnice w podejściu Papieża Benedykta i jego następcy do wielu spraw, co rodzi niecodzienny dualizm.

W dziale „Tożsamość” oprócz tekstu tytułowego można również przeczytać tekst Andrzeja Szczerskiego o tym, czym jest nowoczesność i jaką rolę w modernizacji odegrała polska niepodległość. Zdzisław Krasnodębski natomiast w ramach swojej laudacji uwypukla największe dokonania Ryszarda Legutki.

W dziale „Państwo” znalazły się cztery teksty. Mariusz Staniszewski przedstawia nam swoją wizję tego, kim powinien być Prezydent. Kazimierz Dadak ukazuje Republikańską perspektywę na sądy i ich działanie. Jarosław Kniołek pisze o problemie alkoholizmu w Polsce i możliwych rozwiązaniach tego problemu. W ramach działu znajdą Państwo również rozmowę o stanie dziennikarstwa, którą przeprowadził Redaktor Naczelny Piotr Legutko z Janem Polkowskim.

W bloku tekstów „Świat” skupiamy się na krajach islamskich. Aleksandra Rybińska przedstawia nam Bliski Wschód jako region trapiony ambicjami i interesami mocarstw prawdziwych, aspirujących i urojonych. Region bez zdecydowanego lokalnego lidera. Mateusz Bruszewski opisuje sytuacje w tzw. Państwie Islamskim po śmierci jego lidera. W tekście Wojciecha Tomaszewskiego znajdziemy porównanie Islamskiej Republiki Iranu do Związku Sowieckiego ze szczególnym uwzględnieniem rządów Leonida Breżniewa.

W 32 numerze znajdą Państwo również blok „Finanse”. W nim tekst Anny Bojanowskiej-Sosnowskiej o sposobach zachęcenia Polaków do oszczędzania na emeryturę. Sprawę afery GetBack oraz rozwiązania, dzięki którym możemy w przyszłości uniknąć takich sytuacji, przedstawia Rafał Momot. W tekście „Spadek po Wielkim Szu” sprawy dotyczące regulacji gier hazardowych opartych o umiejętności opisuje Paweł Żukowski.

Dział „Środowisko” rozpoczyna tekst Krzysztofa Gigola o kosztach zielonej transformacji w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Maria Wojas z kolei stara się rozwiać mity związane z organizmami modyfikowanymi genetycznie (GMO). Grzegorz Sieczkowski przedstawia w swoim tekście przykłady fanatycznego podejścia do kwestii ratowania klimatu.

I tym razem nie zabraknie również działu, który jest od lat stałym elementem Kwartalnika. Tym razem w „Kulturze” dwa teksty. Książkę Ewy Polak-Pałkiewicz – „Café Katedra” recenzuje Grzegorz Górny. Natomiast Remigiusz Włast-Matuszak przedstawia recenzję książki Piotra Szaroty „Paryż 1938”.

Numer można nabyć w naszym sklepie internetowym (link).