Nowy numer Rzeczy Wspólnych wydany!

2019.11.28

RZECZY WSPÓLNE NR 31 (3/2019): W SIECI SOJUSZY

Temat okładkowy numeru to „W sieci sojuszy”, a w jego ramach tekst Marka Budzisza, który zastanawia się, jak w świecie zmieniających się realiów geopolitycznych powinniśmy pogodzić dwie polskie orientacje: proamerykańską w kwestiach polityki bezpieczeństwa i proeuropejską w zakresie relacji gospodarczych. W dziale „Świat”, oprócz tekstu okładkowego, znajdą Państwo również artykuł Wojciecha Tomaszewskiego, w którym porusza temat sztucznej inteligencji i jej roli w konflikcie między USA a Chinami.

W powyborczym dziale „Druga kadencja” Mariusz Staniszewski pisze o wyzwaniach polskiej prawicy, Krzysztof Gigol porusza temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, Michał Kot analizuje wpływ programów rządowych na demografię, a Tomasz P. Terlikowski rozważa obecną rolę i siłę Kościoła Katolickiego w Polsce.

W bloku „Do korekty” Anna Młynarska-Sobaczewska porusza temat zmian w szkolnictwie wyższym, Piotr Zaremba pisze o stanie polskiej kultury i polityce rządowej wobec niej, natomiast Maria Wojas porusza temat usług ekosystemowych.

W numerze 31 pojawił się również specjalny blok poświęcony 10-leciu Fundacji Republikańskiej, na który składa rozmowa z Marcinem Chludzińskim i Markiem Wróblem oraz tekst Zbigniewa Stawrowskiego o republice i postawie republikańskiej.

Oprócz tego w numerze znajdą Państwo również działy „Państwo”, a w nim teksty Marka Wróbla, Pawła F. Nowaka i Barbary Pawlak oraz „Pamięć” z tekstami Marka Cichockiego, Grzegorza Sieczkowskiego, Remigiusza Własta-Matuszaka i Wiktora Świetlika.

Numer można nabyć w naszym sklepie internetowym (link).