Monitoring Szarej Strefy

2019.12.21

W tym roku Fundacja Republikańska realizuje w partnerstwie z PKN ORLEN projekt Monitoring Szarej Strefy w Polsce 2019. W ramach projektu przygotowujemy cztery raporty kwartalne i raport zbiorczy podsumowujące doniesienia medialne o szarej strefie w Polsce w 2019 roku.

Monitoring Szarej Strefy w Polsce 2019

1 Raport kwartalny:

2 Raport kwartalny:

3 Raport kwartalny:

4 Raport kwartalny:

Co kwartał w tej zakładce opublikujemy raport, w którym:
– podsumowujemy stan szarej strefy w Polsce;
– śledzimy projektowane i wprowadzane rozwiązania legislacyjne;
– analizujemy doniesienia medialne o największych wykryciach towarów akcyzowych i
rozbitych grupach przestępczych;
– analizujemy wyniki raportów i publikacji o szarej strefie;
– przywołujemy najważniejsze wątki w mediach internetowych;
– opisujemy efekty działań uszczelniających.

Na zakończenie projektu opublikujemy również raport końcowy, w którym:
– podsumujemy wyniki analiz z czterech raportów kwartalnych;
– ocenimy stan szarej strefy oraz działania uszczelniające i ich efekty;
– podsumujemy i ocenimy działania podejmowane w obszarze legislacji;
– opiszemy najważniejsze źródła danych o szarej strefie, które opublikowano w 2019 r.

W ramach monitoringu:
– prowadzimy bieżący, automatyczny monitoring 850 tys. stron internetowych i 1100
tytułów prasowych;
– analizujemy publikacje na stronach KAS, Straży Granicznej i Policji;
– śledzimy informacje na stronach rządowych i instytucji publicznych;
– analizujemy wypowiedzi polityków w mediach i na portalach społecznościowych;
– badamy publikacje organizacji pozarządowych i instytucji polskich i międzynarodowych
o szarej strefie.