Monitoring Szarej Strefy

2019.12.21

Fundacja Republikańska zrealizowała w partnerstwie z PKN ORLEN projekt Monitoring Szarej Strefy w Polsce 2019.

W ramach projektu przygotowaliśmy cztery raporty kwartalne i raport zbiorczy podsumowujące doniesienia medialne o szarej strefie w Polsce w 2019 roku.

Zapraszamy do obejrzenia podsumowania projektu:

Co kwartał publikowaliśmy raport, w którym:
– podsumowaliśmy stan szarej strefy w Polsce;
– śledziliśmy projektowane i wprowadzane rozwiązania legislacyjne;
– analizowaliśmy doniesienia medialne o największych wykryciach towarów akcyzowych i rozbitych grupach przestępczych;
– analizowaliśmy wyniki raportów i publikacji o szarej strefie;
– przywołaliśmy najważniejsze wątki w mediach internetowych;
– opisaliśmy efekty działań uszczelniających

1 Raport kwartalny:

2 Raport kwartalny:

3 Raport kwartalny:

4 Raport kwartalny:

Na zakończenie projektu powstał również raport końcowy, w którym:
– podsumowaliśmy wyniki analiz z czterech raportów kwartalnych;
– oceniliśmy stan szarej strefy oraz działania uszczelniające i ich efekty;
– podsumowaliśmy i oceniliśmy działania podejmowane w obszarze legislacji;
– opisaliśmy najważniejsze źródła danych o szarej strefie, które opublikowano w 2019 r.

Raport końcowy:

W ramach monitoringu:
– prowadziliśmy bieżący, automatyczny monitoring 850 tys. stron internetowych i 1100 tytułów prasowych;
– analizowaliśmy publikacje na stronach KAS, Straży Granicznej i Policji;
– śledziliśmy informacje na stronach rządowych i instytucji publicznych;
– analizowaliśmy wypowiedzi polityków w mediach i na portalach społecznościowych;
– badaliśmy publikacje organizacji pozarządowych i instytucji polskich i międzynarodowych o szarej strefie.

Zachęcamy też do lektury artykułu dotyczącego projektu.