73. rocznica Powstania Warszawskiego. Republikanie pamiętają!

2017.08.01

Dziś o 17:00 godzina W – symboliczny moment upamiętniający kolejną, już 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie jest to czas na oceny, ale na pamięć. Pamięć przede wszystkim o tych zwykłych ludziach, cywilach, powstańcach, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

Powstanie nie oszczędzało bowiem nikogo. Każdy musiał włączyć się w trud boju z Niemcami. Walki toczyły się tuż obok, na podwórkach i skwerach. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że chodniki i ulice, którymi codziennie przechodzimy, 73 lata temu spływały krwią naszych bohaterskich rodaków.

Na zdjęciu skrzyżowanie ulic Chmielnej i Nowego Światu. Zaledwie 200 metrów od tego miejsca jest dziś nasze biuro.

Cieszy nas, że pamięć o Powstaniu jest żywa w młodym pokoleniu i że większość z nas zdaje sobie sprawę z ogromu tragedii, jakie spadły na warszawiaków w lato 1944 roku. Miejmy nadzieję, że nas nic podobnego nigdy nie dotknie.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa ludności cywilnej układająca barykadę z płyt chodnikowych na ul. Nowy Świat przy wylocie ul. Chmielnej pod dozorem uzbrojonego powstańca. Kolejka podających płyty stoi wzdłuż kamienicy Chmielna 1/3 (Nowy Świat 29). Po drugiej stronie ul. Nowy Świat widoczny wylot ul. Pierackiego i stojąca kolejna grupa ludności cywilnej budująca część barykady od strony wschodniej.

Autor zdjęcia: Stefan Bałuk „Kubuś” „Starba”
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego