Wojny kulturowe
„Przeciwko Polsce prowadzona jest akcja zniesławiająca i to z wielu kierunków […]. Tradycja wojen kulturowych przeciw Polsce jest długa i solidnie udokumentowana.”
Przekazujemy w Państwa ręce trzeci w tym roku numer republikańskiego kwartalnika Rzeczy Wspólne.
Tematem okładkowym Rzeczy Wspólnych nr 34 są Wojny Kulturowe, analizowane zarówno w ujęciu historycznym, jak i aktualnym. O tym temacie napisali Maciej Świrski, Mariusz Staniszewski oraz Rafał Wiśniewski.
Dział „Świat” poświęcony jest sytuacji za naszą wschodnią granicą. Przemysław Żurawski vel Grajewski przedstawił obecną sytuację na Białorusi. Piotr Kościński przedstawił możliwe dla Białorusi scenariusze. Joanna Kwiecień opowiedział o kryzysie scentralizowanego systemu Putina.
W bloku „Kraj” znalazły się teksty takich autorów jak: Wojciech Kaczor, Maria Wojas, Piotr Mikusek i Daria Bulanda. A wśród nich omówienie stanu mobilizacji do aktywnego działania ludzi młodych.
W dziale „Tożsamość” opublikowano teksty Dariusza Gawina – „Republikański Sierpień 1980” oraz Grzegorza Sieczkowskiego – „My, wszyscy chłoporobotnicy?”
W stałym dziale „Kultura” znajdą Państwo recenzje książek sporządzone przez Wiktora Świetlika („Żółkiewski. Pogromca Moskwy”, Wojciech Polak) oraz Remigiusza Własta-Matuszaka („Wandalizm rewolucji” François Souchal), oraz tekst o obecnej sytuacji kina i szybszej zmiany metod dystrybucji wymuszonej przez pandemię autorstwa Piotra Goćka.
Numer można zamówić w naszym sklepie online:
https://fundacjarepublikanska.istore.pl/pl/p/Rzeczy-Wspolne-nr-34-32020/22936860