Dudek: „RW” tworzą ferment intelektualny

2011.08.22

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

– Dyskusja o sprawach publicznych w Polsce zbyt często sprowadzana jest do argumentów ad personam – mówił prof. Antoni Dudek podczas czwartkowego (18.08.11) spotkania Fundacji Republikańskiej w klubokawiarnii Grawitacja.

– Na tle tego są inicjatywy, a do nich należy kwartalnik „Rzeczy Wspólne”, które probują spojrzeć na kwestie publiczne szerzej – stwierdził historyk IPN. Profesor zwrócił także uwagę na problem opisu rzeczywistości, która w ostatnim czasie radykalnie się zmieniła.

– Jeszcze kilka lat temu – mówił – mogło się zdawać, że wchodzimy do świata stabilnego i szczęśliwego (…). To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się oczywiste, że system emerytalny to coś pewnego, że armia będzie Polski bronić, dziś staje się wątpliwe i trzeba o tym dyskutować.

Te szybko zmieniające się realia potrzebują głębokiej i rzeczowej debaty oraz „intelektualnego fermentu”, czego nie zapewniają- zdaniem Dudka – media głównego nurtu. Wszystko to współtworzą natomiast, według historyka, „RW”.