„Publicystyczny rap pastuchów”, czyli Trudnowski o Projekcie Parias
Recenzja „Projektu Parias”, najnowszej płyty zespołu Parias, ukazała się w portalu E-Czas kultury.pl. Jej autor, a nasz współpracownik Piotr Trudnowski wychodzi od spostrzeżenia, że we współczesnej muzyce rozrywkowej, kipiącej od banalnych, grafomańskich tekstów i prymitywnego hedonizmu próżno szukać głębszej refleksji nad polskim społeczeństwem. Na szczęście – uważa – pojawiają się na rynku takie perełki jak projekt Parias.
Samo użycie pojęcia „parias” to forma pogodzenia się przez muzyków z rolą wykluczonych przez muzyczny mainstream, co – według Trudnowskiego – „koresponduje choćby z tezami lewicowego intelektualisty Pierre’a Bourdieu i międzywojennego socjologa Józefa Chałasińskiego, które do polskiej rzeczywistości społecznej sprawnie zaadaptował na łamach kwartalnika „Rzeczy Wspólne” Bartłomiej Radziejewski.”
Autor podkreśla znaczenie postawy raperów którzy „ze swojego wykluczenia uczynili siłę i legitymację do głośnego mówienia, co myślą bez wpisywania się w najbardziej wyświechtane podziały”, co jest remedium na dominację liberalno-lewicowego dyskursu.