Deregulacja – od raportu Fundacji Republikańskiej do decyzji Sejmu
19 kwietnia 2013 r. Sejm przyjął pierwszą ustawę deregulacyjną, która otwiera szeroki dostęp do 50 zawodów. Dla założycieli i ekspertów Fundacji Republikańskiej to podwójnie dobra wiadomość.
Po pierwsze, dlatego, że rękami koalicji rządzącej i opozycji udało się rozpocząć proces odbudowy otwartego i konkurencyjnego rynku pracy. Wielkie bezrobocie, zwłaszcza wśród absolwentów, to jedno z największych wyzwań polskiego życia publicznego. Ponad pół miliona absolwentów polskich szkół nigdy nie miało pracy a miliony Polaków szukają jej na emigracji. Jednym z powodów tak fatalnej sytuacji jest fakt, że o prawie do pracy w niemal 400 zawodach w Polsce decydują żyjący z tego biurokraci lub ludzie traktujący młodych Polaków jak swoich przyszłych konkurentów. Dzięki dzisiejszej decyzji parlamentu mamy szansę to zmienić.
Po drugie, decyzja Sejmu to dobra wiadomość dla nas osobiście, ponieważ we wrześniu 2011 r. Fundacja Republikańska opublikowała pierwszy raport na temat deregulacji „Zawody regulowane – aktualny stan prawny i propozycje zmian”, który wprowadził temat deregulacji do debaty publicznej. W raporcie Fundacji zaproponowano zdecydowane obniżenie wymagań lub całkowite zniesienie ograniczeń w przypadku większości zawodów w tej chwili zamkniętych. Dzisiaj nasze propozycje zostają wcielone w życie i stają się obowiązującym prawem. Nie ma lepszej miary skuteczności działania instytucji typu think tank niż zmiany prawne będące efektem jej pracy.
Pierwszy raport Fundacji Republikańskiej z września 2011 r. „Zawody regulowane – aktualny stan prawny i propozycje zmian” – https://fundacjarepublikanska.org/
Drugi raport Fundacji Republikańskiej z maja 2012 r. „Deregulacja – jak powstrzymać inflację prawa?” – https://fundacjarepublikanska.org/