Rzeczy Wspólne 33
Trzeci Kryzys
„Jak będzie wyglądał świat po wygraniu z epidemią COVID-19? To pytanie bardzo często padało wiosną. Dziś zeszło na dalszy plan, wraz ze statystyką zakażonych i umierających. No i wyborami. Fakt, że mniej się martwimy o przyszłość, wcale nie oznacza, iż tamten alarm był fałszywy. Może hipotezy stawiane w kwietniu czy maju okazały się zbyt daleko idące, a gospodarcze konsekwencje nie tak dotkliwe, jak się obawiano. Jak zatem obchodzić się z pandemią?
„Znacznie właściwsze będzie spojrzenie na koronawirusa jak na czas prób, którym zostaliśmy poddani i poddawani jeszcze będziemy” – pisze w tym numerze Marek Wróbel, wyliczając zarazem najważniejsze z tych prób. W innych tekstach staramy się opisać krajobraz po bitwie w dziedzinach tak różnych jak sport czy globalny układ sił. Prognozując ostrożnie, bo sytuacja jest dynamiczna, a potencjał zagrożenia wciąż nie do przewidzenia.
Jedno jest natomiast oczywiste. Mamy w tym roku do czynienia z dwiema pandemiami. Druga dzieje się w ludzkich głowach. Wojciech Stanisławski zauważa, że znaczna część opiniotwórczej elity Zachodu spragniona jest rewolucji, myśląc o niej w kategoriach nie tyle nawet politycznych, ile eschatologicznych – jako o nadziei na przemianę i odnowienie świata. W jakim duchu?! Cierpnie skóra, gdy się czyta, jakie wizje śnią się publicystom „Guardiana” czy „Washington Post”.
Wybory w Polsce odbyły się tak, jakby pandemia tylko nam się przyśniła albo została pokonana przez nokaut. Andrzej Duda zwyciężył, zdobywając kosmiczną liczbę głosów, ale z pewnością nokaut to nie był. Skończyły się wybory, zaczynają schody.”
Redaktor naczelny: Piotr Legutko