Szansa na szybki rozwój Polski – raport Fundacji Republikańskiej

2015.01.11

Brak zaufania państwa do przedsiębiorców, skomplikowane przepisy, nieprzygotowanie administracji publicznej, ale również wielka szansa na rozwój kraju, to główne wnioski płynące z raportu przygotowanego przez Fundację Republikańską, pt.: Partnerstwo publiczno-prywatne jako szansa na szybki rozwój Polski.

Celem raportu przygotowanego przez Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej jest wskazanie korzyści, jakie płyną ze współpracy przedsiębiorców i państwa oraz barier i ograniczeń efektywnego wykorzystania potencjału partnerstwa. Raport zawiera propozycje rozwiązań rozpoznanych kwestii.

Z raportu wynika, że partnerstwo publiczno-prywatne to nowoczesne rozwiązanie, które może wspomóc realizację skomplikowanych projektów inwestycyjnych sektora publicznego. Stosowanie tego mechanizmu na szeroką skalę może wymusić również sytuacja finansów publicznych, które ze względu na powiększający się dług nie będą w stanie obsłużyć rosnącego popytu na inwestycje rozwojowe w kraju.

Partnerstwo publiczno-prywatne może być skutecznym mechanizmem przeznaczonym do określonych przedsięwzięć, takich jak budowa infrastruktury transportowej, energetycznej lub szerokopasmowego Internetu. Może zatem stymulować do szybkiego rozwoju.

Wadą PPP są wysokie koszty projektów realizowanych w  tym trybie, ze względu na skomplikowane procedury, które wskazują na brak zaufania państwa do przedsiębiorców. Państwo stale zwiększa stopień kontroli, wprowadzając dodatkowe regulacje, co wydłuża proces zamówień publicznych oraz zwiększa koszty ich przygotowania.

Innym problemem jest nieprzygotowanie administracji publicznej, a w szczególności administracji podatkowej, do innowacyjnego i elastycznego podejścia  przy realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych oraz skomplikowane przepisy dotyczące koncesji i VAT uniemożliwiające efektywną realizację projektów PPP w Polsce.  Należy rozważyć likwidację Ustawy o koncesji na roboty budowlane oraz dostosowanie Ustawy o podatku od towarów i usług do potrzeb projektów w trybie PPP oraz jednoznacznej interpretacji obowiązków podatkowych.

Partnerstwo publiczno-prywatne to model współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym, w którym strona publiczna realizuje inwestycje pożytku publicznego przy zaangażowaniu kapitału, zasobów, wiedzy i innych aktywów strony prywatnej.

Cały raport znajduje się pod tym linkiem.