Rzecznik Praw Kibica chce się spotkać z Prezydentem
Przedłożona do podpisu Prezydenta ustawa wprowadza m.in. tzw. rozprawę odmiejscowioną, penalizuje „zakrycie twarzy” oraz dopuszcza możliwość sprzedaży i spożywania alkoholu podczas imprez masowych.
W liście do Prezydenta Rzecznik Praw Kibica pisze, że wszystkie wymienione rozwiązania pozostawiają wątpliwości natury legislacyjnej i aksjologicznej. Według analiz prawników z zespołu Rzecznika Praw Kibica rozprawa odmiejscowiona pozostaje w sprzeczności z zasadą bezpośredniości oraz kontradyktoryjności. Analizy te znajdują także poparcie w opiniach prezentowanych przez prawników z Biura Analiz Sejmowych.
Zespół Rzecznika Praw Kibica twierdzi, że uchwalone przepisy nie realizują minimalnych standardów wskazywanych w judykatach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oraz, że ”prezentowane przez projektodawców przesłanki kryminalizacji nie są merytoryczne, lecz w istocie polityczne i stanowią reakcję nie na patologie, lecz na bieżące zapotrzebowanie społeczno-medialne.”
Rzecznik Praw Kibica uważa ponad to, że umożliwienie spożywania alkoholu na imprezach masowych może negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa podczas tego rodzaju wydarzeń. Zwraca też uwagę na fakt, że w imprezach masowych uczestniczą dzieci i młodzież, które powinny być możliwie jak najbardziej skutecznie chronione przed skutkami oddziaływania alkoholu (funkcjonująca w polskim prawie ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych).
Fragment listu Rzecznika Praw Kibica do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego:
„Mając na względzie utrzymanie realnego prawa do korzystania z obrońcy dla wszystkich uczestników procesów karnych, zachowanie najwyższej rozwagi i ostrożności w zakresie rozszerzania penalizowanych zachowań, troskę o idee, które kierowały ustawodawcą uchwalającym ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz w obawie o zachowanie spójności systemu prawa w tym zakresie, zwracamy się do Szanownego Pana Prezydenta z prośbą o spotkanie, podczas którego pragnęlibyśmy w pełni przedstawić zgodne stanowisko Rzecznika Praw Kibica oraz członków Konferencji Episkopatu Polski.
Mamy nadzieję, że Pan Prezydent jako osoba, której bliskie są harcerskie ideały wychowawcze, przychyli się pozytywnie do naszej propozycji.”
Projekt „Rzecznik Praw Kibica” to wspólna inicjatywa Fundacji Republikańskiej i Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa. Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa dokonuje wstępnej selekcji spraw, którymi powinien zająć się zespół Rzecznika. Następnie prawnicy z Fundacji Republikańskiej nieodpłatnie analizują konkretne przypadki i jeśli pojawią się ku temu podstawy, interweniują. Przy pomaganiu kibicom są wykorzystywane takie środki, jak: zażalenia, skargi, wnioski czy apelacje do poszczególnych organów. Zespół Rzecznika Praw Kibica, którym kieruje Przemysław Wipler, Prezes Zarządu Fundacji Republikańskiej, ma na celu ochronę kibiców wyłącznie w zakresie, w jakim łamane są ich prawa.