Raport z seminarium „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Polsce w kontekście Europejskiej Agendy Cyfrowej”
Przyszłość polskiej cyfryzacji, szczególnie po wydzieleniu samodzielnego Ministerstwa Cyfryzacji, prezentuje się optymistycznie. W środowisku panuje duża wiara w możliwość dobrej zmiany. Kadry, również urzędnicze, dysponują wysokimi kwalifikacjami technicznymi. Biznes jest otwarty i gotowy na podjęcie ryzyka inwestycyjnego. Istnieje w Polsce wiele organizacji pozarządowych, które wyspecjalizowały się w tematyce społeczeństwa informacyjnego, a polskim społeczeństwie jest bardzo wiele wybitnych jednostek, kreatywnych i intelektualnych liderów trwającej rewolucji – to główne wnioski z seminarium pt.; „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Polsce w kontekście Europejskiej Agendy Cyfrowej”, które miało miejsce 9 grudnia 2015 w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej.
Tłem dla wydarzenia była Europejska Agenda Cyfrowa – jedna z inicjatyw przewodnich planu rozwoju Europa 2020 zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2010 roku, mająca na celu przyspieszenie upowszechnienia szybkiego Internetu i czerpania korzyści z jednolitego rynku cyfrowego dla gospodarstw domowych i firm.
W takcie debaty wskazywano także na szereg braków, przede wszystkim w koordynacji i współpracy. Poszczególne elementy administracji państwa muszą wreszcie zyskać wspólny „mózg”, wyznaczający strategiczne cele polityk horyzontalnych. Potrzebny jest nam prawdziwy efekt synergii wynikający z poczucia, że wszyscy Polacy skorzystają na modernizacji państwa, które z kolei zachęci do samorozwoju i nabywania nowych kompetencji. Aby jednak obywatele mogli znowu zaufać państwu, jego aparat urzędniczy musi uczciwie rozliczać się ze swoich zadań i środków, która na nie przeznacza. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to z pewnością najbliższe lata upłyną nam na budowie nowej, cyfrowej Rzeczypospolitej.
W seminarium wzięli udział, poseł Maciej Małecki z komisji cyfryzacji, Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego, Alek Tarkowski oraz Justyna Jasiewicz z Cyfrowego Centrum, Artur Marcinkowski z Fundacji „Widzialni” oraz Ewa Krupa z Fundacji Orange, Tomasz Filipowicz z Fundacji Republikańskiej, Marta Kokoszka z Google Polska, a także przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Panele dyskusyjne prowadzili zastępca redaktora naczelnego tygodnia „WPROST” Mariusz Staniszewski oraz dziennikarka „Rzeczpospolitej” oraz tygodnika „Do Rzeczy” Edyta Hołdyńska.