Polskie Lasy – Analiza instytucji, rynku i polityki
W dniu 10 lutego 2014 Fundacja Republikańska opublikowała „Polskie Lasy – Analiza instytucji, rynku i polityki”.
Lasy Państwowe zarządzają 7,3 mil ha lasów co stanowi 77 % wszystkich terenów leśnych w Polsce. Od lat gospodarka leśna jest prowadzona w sposób wzorowy i nowoczesny przez co wzrastają walory przyrodnicze oraz jakoś pozyskiwanego surowca a lasy w Polsce należą do najlepszych w Europie.
Pozycja Lasów Państwowych wpływa na to, że rynek drewna w Polsce jest rynkiem monopolistycznym. Całą podaż zapewnia PGL Lasy Państwowe i ma ono całkowity wpływ na poziom cen. Natomiast nasz przemysł drzewny jest rozdrobniony w porównaniu do innych krajów i nie ma wystarczająco silnej pozycji do negocjacji. Wynikiem tego jest to, że system sprzedaży drewna nie jest oparty na zasadach rynkowych i faworyzuje on przedsiębiorstwa z historią transakcji z PGL LP, a wyklucza nowe podmioty zapewniając im dostęp do surowca w innym trybie przy wyższych cenach.
Do tej pory wszystkie zyski PGL Lasy Państwowe w całości były przeznaczane na kapitał własny, a dalej na wyrównywanie strat w nadleśnictwach oraz rozwój obszarów leśnych. Występują jednak nieprawidłowości w gospodarowaniu funduszem o całkiem pokaźnych rozmiarach w 2012 roku kwoty te sięgały 800 milionów złotych. Sytuację potęguje brak należytej kontroli ze strony Ministra Środowiska. Brak reakcji na nieprawidłowości, ignorowanie zaleceń NIK oraz brak należytych inspekcji.
[wpfilebase tag=file id=17 /]