Otwieramy system!

2012.12.10

29 listopada w siedzibie Fundacji Republikańskiej odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono tworzenie koalicji na rzecz otwarcia dostępu do zawodów. zaprezentowano nową stronę internetową deregulacja.org oraz zaprezentowano deklarację „Otwórz system!” koalicji na rzecz otwarcia dostępu do rynku pracy.

Marcin Chludziński, prezes Fundacji Republikańskiej oraz Przemysław Wipler, poseł PiS omówili jej podstawowe założenia i cele. Celem Koalicji jest aktywna działalność na rzecz:

1. Zrzucenia gorsetu szkodliwych przepisów, degenerujących polski rynek pracy i obniżających konkurencyjność polskiej gospodarki.

2. Przełamania interesu wąskich grup niszczących prawo i traktujących je jako narzędzie dyskryminacji.

3. Uczciwej konkurencji na równych zasadach.

4. Zmniejszenia kosztów funkcjonowania państwa przez likwidację biurokracji decydującej o dostępie do rynku pracy.

5. Zaprzestania socjalistycznego wyzysku młodych Polaków, pracujących bez formalnych uprawnień za groszowe stawki.

6. Zmniejszenia poziomu bezrobocia i tworzenia nowych miejsc pracy.

7. Nowoczesnego państwa i rynku pracy, w którym liczy się przedsiębiorczość, pracowitość i kompetencje a nie kontakty w urzędach i rodzinne koneksje.

Do uczestnictwa w Koalicji zaproszono wiele organizacji pozarządowych i przedstawicieli różnych środowisk. O dalszych działaniach Koalicji poinformujemy podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w Centrum Prasowym PAP  w przyszłym tygodniu.

Marcin Chludziński i Przemysław Wipler ogłosili deklarację „Otwórz system” koalicji na rzecz otwarcia dostępu do rynku pracy. Treść Deklaracji będzie dostępna na stronie deregulacja.org oraz na stronie „Otwórz system” na Facebooku. Zachęcamy do wyrażania swojego poparcia, polubienia i przesyłania swoim znajomym.

Na konferencji prasowej zaprezentowano również nową stronę internetową deregulacja.org, na której znajdą się wszystkie ważne informacje dotyczące spraw związanych z otwieraniem dostępu do rynku pracy. Strona deregulacja.org pełni funkcję “Watchdoga”, monitorującego wszystkie inicjatywy, decyzje oraz nowe przepisy związane z tematem deregulacji. Będzie nieocenionym źródłem dla dziennikarzy, którzy zajmują się tą tematyką ze względu na zgromadzony zasób źródeł i publikacji. A także dla wszystkich zainteresowanych, którzy śledzą debatę wokół otwarcia dostępu do zawodów. Zawartość strony będzie cały czas aktualizowana.

Środowisko Fundacji Republikańskie jako pierwsze w Polsce rozpoczęło debatę na temat potrzeby deregulacji zawodów, czyli otwarcia dostępu do zawodów, które są obwarowane przez system licencji, egzaminów i różnorakich pozwoleń, zamykających przed młodymi ludźmi rynek pracy.

We wrześniu 2011 r. Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej opublikowało raport „Zawody regulowane. Aktualny stan prawny i propozycje zmian.”. Był to pierwszy tak kompleksowy dokument diagnozujący problem ograniczonego dostępu do zawodów i nadmiernej regulacji rynku pracy. Jednym ze współautorów raportu był ówczesny prezes Fundacji Republikańskiej, obecnie poseł PiS, Przemysław Wipler. Raport wraz załącznikiem jest dostępny na stronie Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej (CAFR): tutaj i tutaj.

Rząd Donalda Tuska postanowił zrealizować postulaty Fundacji Republikańskiej, zawarte w raporcie i licznych wystąpieniach ekspertów CAFR. W  październiku 2011 r. premier Donald Tusk w swoim expose zapowiedział przystąpienie do prac nad ustawą deregulacyjną. Efektem tych zapowiedzi było przyjęcie na posiedzeniu Rady Ministrów we wrześniu 2012 r. projektu  ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.