Myśląc Polska, relacja z kongresu programowego PiS

2015.07.06

Paweł Lewandowski

W niedzielę skończyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, pt. „Myśląc Polska”. Obrady trwały trzy dni, podczas których odbyło się wiele wystąpień liderów politycznych Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, w tym kandydatki na premiera Polski Beaty Szydło, a także ekspertów z uczelni wyższych oraz organizacji społecznych. W szeregu paneli dyskusyjnych, na których wykuwał się program dla Polski, dość licznie wzięli udział eksperci Fundacji Republikańskiej.

fotopis

W głównym panelu, pt.: Partycypacja obywateli, wzięła udział nasza ekspert pani profesor Anna Sobaczewska, która przekonywała jak bardzo fundamentalne znaczenie ma zagwarantowanie obywatelom udziału w bezpośrednim sprawowaniu i kontrolowaniu władzy publicznej na każdym szczeblu, poprzez rzeczywistą artykulację interesów, sprzeciwu, inicjatywy oraz głosu decydującego co do stanowionego prawa, a także przejrzystości działań władz publicznych.

Prezesi Fundacji Marcin Chludziński (jako moderator) oraz Marek Wróbel brali udział w panelu dotyczącym MŚP, gdzie przedstawili znaczenie oraz problemy tego sektora gospodarki, który jest kluczowy z punktu widzenia produktu narodowego. Wskazali rezerwy proste, czyli zmiany prawa i likwidacje obciążeń, które łatwo i szybko spowodować mogłyby odblokowanie sektora i pozytywny wpływ na rynek pracy, a nie wymagają wtłoczenia wielkich kwot w sektor MŚP.

mchfotopis

W kolejnym panelu gospodarczym moderowanym przez Marka Wróbla, rozmawiano o finansowych i dyplomatycznych instrumentach wsparcia ekspansji gospodarczej, krajowej i zagranicznej.

Osobnemu panelowi poświęcone były kwestie umowy TTIP. Dyskutowano tam nad wybranymi konsekwencjami gospodarczymi TTIP dla polskich przedsiębiorstw państwowych i prywatnych na tle generalnych korzyści politycznych współpracy transatlantyckiej. Nasz ekspert Paweł Gruza, zwracał uwagę na kwestię klauzuli arbitrażowych oraz ograniczenia suwerenności podatkowej, które mogą pojawić się wraz z przyjęciem traktatu. Nasz ekspert brał również udział w panelu poświęconym uproszczeniu prawa podatkowego.

Marcin Chludziński oraz Paweł Gruza wzięli również udział w panelu, pt.: „Idealna polska”, gdzie proponowali odpowiedzi na pytanie jakie działania podjąć, aby JST mogły być uznane przez mieszkańców, jako miejsce idealne do życia, pracy i rozwoju osobistego. Paneliści poruszyli zagadnienia z zakresu podatku VAT i zagrożeń związanych z planowanymi zmianami w przepisach. Podczas dyskusji została przedstawiona również kwestia rozwoju małych miejscowości oraz rozwoju perspektywy zatrzymania młodego pokolenia w Polsce lokalnej. Rozmawiano także o roli metropolii oraz dużych miast w zakresie wyzwań i rozwoju regionalnego.

W panelu dotyczącym polityki rodzinnej reprezentował nas Michał Kot. Przedstawił wizję warunków, jakie powinna spełniać racjonalna i skuteczna polityka rodzinna oraz propozycje działań spoza sfery czysto ekonomicznej, które mogą realizować instytucje publiczne, by budować pozytywny wizerunek rodzin w szczególności wielodzietnych.

Panel o zamówieniach publicznych moderował nasz ekspert Paweł Przychodzeń, a brał w nim udział także Bartosz Piechota z Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej. Omawiano tam bieżące problemy systemu zamówień publicznych związanych, m.in. z implementacją dyrektyw unijnych.

Bartosz Piechota brał również udział w panelu dotyczącym drogownictwa, gdzie rozmawiano o rozwoju infrastruktury transportowej i wyzwaniach czekających ten sektor w następnych latach.

Celem Fundacji Republikańskiej jest tworzenie gotowych rozwiązań wraz ze sposobami ich wdrażania, w duchu poszanowania dobra wspólnego i udostępnianie ich aktorom życia politycznego, by wspomagać ich w lepszym kształtowaniu polityki dla dobra Polski i Polaków. Mając powyższe na uwadze włączyliśmy się w działania programowe PiS i Zjednoczonej Prawicy.