Konferencja „Odpowiedzialny Partner 2019”
Docenienie inwestorów zagranicznych, którzy mają największy i najkorzystniejszy wpływ na polską gospodarkę i społeczeństwo – oto cel programu „Odpowiedzialny Partner 2019” ogłoszonego przez Fundację Republikańską. Międzynarodowe firmy, które przystępują do tej inicjatywy, mają szansę na znaczną poprawę wizerunku marki w świadomości Polaków.
Podczas konferencji inicjującej projekt minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreślała, że w ostatnich latach widać zwiększoną obecność inwestorów zagranicznych w Polsce.
„Ostatnie trzy lata dobry czas dla Polski jako atrakcyjnego partnera, którego chętnie wybierają inwestorzy zagraniczni” – mówiła Emilewicz.
Według niej: „dynamika wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych pozwala myśleć o tym, że stworzyliśmy dobre warunki regulacyjne aby tacy inwestorzy w Polsce się pojawiali”.
Szefowa ministerstwa przedsiębiorczości zaznaczyła, że jednym z kluczowych założeń przyjętych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest to, że inwestorzy muszą się przede wszystkim wpisywać w cele rozwojowe Polski.
Dyrektor departamentu komunikacji w Samsungu Olaf Krynicki potwierdził, że przyczynianie się do rozwoju kraju, w którym firma ma biuro czy fabrykę ma duże znaczenie w strategii biznesowej przedsiębiorstwa.
„Jesteśmy firmą, która skupia się na innowacyjności i bezpieczeństwie. Mamy w Warszawie jedne z największych poza Koreą centrów badawczo-rozwojowych i zatrudniamy tu niemal 2000 inżynierów” – mówił Krynicki.
Przedstawiciel Samsunga dodał, że firma objęła ponadto niemal 100 tys. uczniów w polskich szkołach programem lekcji z nauką kodowania. Ponadto ponad 4000 nauczycieli przeszkolono, aby mogli dalej nauczać w tym zakresie. „Edukujemy, aby młodzi ludzie myśleli o innowacyjności, która jest tak ważna we współczesnym świecie” – mówił Krynicki.
Przypomniał, że pierwszy inkubator Samsung powstał w Rzeszowie. „Ich celem była inspiracja młodych ludzi do tego, aby tworzyli innowacyjne rozwiązania m.in. dla przemysłu lotniczego. Konsekwencją było powstanie kolejnego inkubatora – w Lublinie, który zajmuje się cyberbezpieczeństwem. To jest nasza odpowiedź na to, jak być odpowiedzialnym inwestorem” – podkreślił Krynicki.
O inwestycjach w Polsce, przyczyniających się do rozwoju gospodarczego kraju, mówił również Krzysztof Kępiński, dyrektor relacji zewnętrznych GSK.
„Jesteśmy obecni w Polsce od 40 lat, a w obszarze produkcyjnym – od 20 lat. Przez ten czas zainwestowaliśmy ponad 2 mld zł. Każdego dnia w poznańskiej fabryce produkowanych jest ponad 8 mln tabletek i ponad 1 mln kapsułek, które trafiają nie tylko do polskich pacjentów, ale są eksportowane na ponad 130 rynków na całym świecie” – mówił Kępiński.
Przypomniał, że poznańska fabryka GSK produkuje leki innowacyjne, m.in. preparaty stosowane w leczeniu HIV/AIDS. „Nasza firma wprowadza do budżetu państwa niemal 250 mln zł. Mamy ok. 2400 dostawców, głównie polskich. Ponad 700 pracowników z obszaru IT pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, aplikacjami, cyberbezpieczeństwem, które wykorzystujemy przy produkcji leków, szczepionek, produktów ochrony zdrowia” – podkreślił.
Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że w ostatnich latach wykonano ogromny wysiłek, by zmienić architekturę wsparcia wzrostu gospodarczego, w tym dla firm z zagranicy, które działają w Polsce. Wśród takich pozytywnych działań wymienił m.in.: uszczelnienie systemu podatkowego, a także tzw. IP Box, czyli rozwiązanie podatkowe, które pozwala opodatkować stawką 5 proc., w miejsce 19 proc., efekty pracy intelektualnej firm. Jak wyjaśnił, rozwiązanie to jest zachętą dla innowacyjnych inwestorów do lokowania swoich środków na rozwój w Polsce.
Wiceminister zwrócił też uwagę na podzieloną płatność w VAT (tzw. split payment), która z jednej strony ma walor uszczelniający system podatkowy, ale z drugiej pozwala ograniczyć ryzyko.
Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok podkreślał, że wprowadzono też zmiany prawne zwiększające możliwości funkcjonowania inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych.
Kamil Orzeł, ekspert i koordynator programów w Fundacji Republikańskiej, podkreślał w trakcie prezentacji projektu „Odpowiedzialny Partner”, że jego celem jest pokazywanie tych inwestorów, którzy „mają wybitny wpływ na polską gospodarkę i polskie społeczeństwo” oraz „umożliwienie im opowiedzenia o tym, jak to robią”.
„W ramach projektu w sposób obiektywny mierzymy wpływ firmy na polską gospodarkę i polskie społeczeństwo, a z drugiej strony umożliwiamy inwestorom ekspozycję na największych spotkaniach społeczno-gospodarczo-politycznych w Polsce, np. Europejskim Kongresie Gospodarczym, Forum Ekonomicznym w Krynicy czy Kongresie 590 w Rzeszowie” – powiedział Orzeł.
Jak zaznaczył, chodzi również o to, by zdefiniować, co państwo może robić lepiej, by firmom przyczyniającym się do rozwoju polskiej gospodarki szczególnie pomagać.
Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie http://owiz.org/odpowiedzialny-partner/.
Tekst: Centrum Prasowe PAP