Ziemkiewicz, Sienkiewicz, Jęczmyk i Radziejewski o zagrożeniach wolności

2012.02.21

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Nadmierna ilość przepisów, wszechobecne podsłuchy, krępowanie wolności słowa – to tematy które poruszali uczestnicy spotkania „Rzeczy Wspólnych” poświęconemu utracie wolności. Spotkanie, które odbyło się w klubokawiarni „Grawitacja” z udziałem Rafała Ziemkiewicza, Bartłomieja Sienkiewicza, Lecha Jęczmyka i Bartłomieja Radziejewskiego zarejestrował jak zwykle niezawodny Blogpress.

„Postawa elit jest dziś taka, że do wszelkich działań obywatelskich ludzi się zniechęca, do udziału w wyborach się zachęca, bo one przedłużają jej władzę.” mówił zwracając uwagę na fasadowość obecnej demokracji Bartłomiej Radziejewski. Wtórował mu Rafał Ziemkiewicz przypominając, że wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią się stale upominać. W jego opinii faktyczna demokracja może się udać tylko wtedy, gdy przeważa klasa średnia nad oligarchią i motłochem.

Sprzeciwiał się takiej postawie Bartłomiej Sienkiewicz, którego zdaniem takie przedstawianie sprawy jest wyrazem racjonalizacji sytuacji przez przegranych oraz przejawiem gettoizacji.

Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji