„Zgred”-nowy „Żywot człowieka poczciwego”? Wieczór autorski R. Ziemkiewicza

2011.06.01

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Podczas najbliższego Spotkania Czwartkowego w Fundacji Republikańskiej – 30 czerwca o godz. 19 – gościć będziemy pisarza i publicystę, Rafała Ziemkiewicza.
Dyskusja dotyczyć będzie jego najnowszej, napisanej w formie dziennika, powieści „Zgred”.

Oto fragmenty recenzji książki z najbliższego, lipcowego numeru „Rzeczy Wspólnych”, pióra Andrzeja Maśnicy:

„Ziemkiewicz buduje powieściową konstrukcję Zgreda na wyostrzonym kontraście osobistego szczęścia Rafalskiego – męża i ojca, i bezsilnej rozpaczy Rafalskiego – patrioty i publicysty – człowieka wrzuconego w otchłanny horyzont „postkolonialnej fatalności” Rzeczypospolitej. Oddaję mu głos: „«Szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w Ojczyźnie» – co za bzdura, jeszcze jedna z głupot puszczonych w obieg przez wieszcza. Dopóki człowiek nie znajdzie szczęścia w domu, to «Ojczyzna» jest w ogóle tylko pustym słowem. Niczym, hasełkiem, fetyszem”.

„(…) Spięty ojcem, niczym klamrą, świat Ziemkiewicza-Rafalskiego, zawiruje 10 kwietnia 2010 roku. Smoleńska katastrofa pogmatwa mu myśli, zburzy krew, odbierze zwyczajową trzeźwość sądu, a w końcu sprowokuje decyzję o rezygnacji z dziennikowego „grzebania się w sobie” (Rafalski przestanie pisać dziennik w kilka dni po katastrofie, „przytłoczony, zdławiony kłamstwem i absurdem” wawelskiego jazgotu).”

Fragment wywiadu z Rafałem Ziemkiewiczem:

„Nie ma czegoś takiego, jak literatura „prawicowa”. Jest tylko pewna wpływowa koteria w krytyce literackiej i mediach, która domaga się, by literatura opisywała nie realnie istniejącą III RP, ale, jak w czasach socrealizmu, rzeczywistość postulowaną , „państwo, będące największym sukcesem w dziejach Polaków”. A pisarzy, którzy się temu nie podporządkowują usiłuje wykluczyć taką właśnie etykietą”.

Serdecznie zapraszamy!
Zespół Fundacji Republikańskiej