Błaszczak czyta Rzeczy Wspólne i pyta Sikorskiego o patronaty.

2011.08.08

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Tekst „W stronę kulturowego kondominium?” z #5 numeru Rzeczy Wspólnych stał się podstawą do interpelacji poselskiejw sprawie patronatów Ministra Spraw Zagranicznych. Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości pyta ministra Radosława Sikorskiego, jakie działania mające w przyszłości zapobiec kompromitacjom MSZ zamierza podjąć.

Piotr Trudnowski postawił tezę, że działalność kulturalna jest wykorzystywana do prowadzenia polityki wizerunkowej rosyjskich korporacji czy prowadzenia lobbingu energetycznego. „Co gorsza, na propagowanie opinii szkodliwych nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa kulturowego, ale choćby i energetycznego, łoży się z pieniędzy podatników”  – pisał w tekście. W patronat nad opisywanymi festiwalami wmanewrowano między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwo Gospodarki.

Artykuł kończy się propozycjami kontroli przyznawania patronatu i finansowania przez państwowe instytucje, która najwidoczniej zainspirowała przewodniczącego KP PiS do podjęcia działań w tej sprawie. „Po pierwsze należałoby uruchomić programy monitorujące przyznawania dotacji kulturalnych przez ministerstwa, samorządy i inne jednostki budżetowe. Powinny one być otwarte i publicznie dostępne. To zadanie zwłaszcza dla niezależnych ośrodków analitycznych i mediów. Jest tu też miejsce na indywidualną aktywność posłów, którzy w procedurze zapytań i interpelacji mogliby żądać wyjaśnień od ministrów odpowiedzialnych za finansowanie instytucji dysponujących środkami na tego rodzaju działalność” – pisał Trudnowski.

Tekst interpelacji złożonej przez Błaszczaka można przeczytać w portalu wpolityce.pl.