RZECZY WSPÓLNE NR 30 (2/2019): WYBORY W CZASACH POSTPOLITYKI

Tematem okładkowym numeru są Wybory w czasach postpolityki, a w jego ramach tekst Marka Wróbla, w którym analizuje obecną sytuację partii rządzącej i możliwe scenariusze w odniesieniu do przyszłych wyborów parlamentarnych oraz tekst Piotra Gursztyna o tym, jak wyniki wyborów europejskich mogą przełożyć się na wyniki polskich wyborów parlamentarnych.

W bloku Polska do przeczytania również tekst Dominika Mazura, który podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy obecne mechanizmy debaty parlamentarnej wymagają zmian oraz Marcina Wolaka na temat dużych inwestycji infrastrukturalnych potrzebnych w Polsce.

Oprócz tego w kwartalniku znalazł się blok poświęcony edukacji. Karolina Elbanowska pisze o tym, jakie zmiany powinny zajść w polskim systemie edukacji, Anna Borkowska-Kniołek zastanawia się, jak działać na rzecz dobra dziecka w placówkach oświatowych, a Bartosz Jastrzębski i Jerzy Lackowski proponują rozwiązania, które pomogą w odbudowie edukacji w Polsce.

W bloku Świat Aleksandra Rybińska przybliża nam tajemnice Brexitu. W tym samym bloku Janusz Wdzięczak pisze o niedostatecznym wspieraniu polskiego biznesu w ekspansji gospodarczej na wschód, a Maria Wojas o tym, jak wielowarstwowa jest problematyka globalnego ocieplenia. W Rzeczach Wspólnych nie mogło zabraknąć analizy wyborów na Ukrainie oraz opisu ich konsekwencji, a także najważniejszych zadań państwa Polskiego w relacjach z Ukrainą. W ramach tego bloku przeczytają Państwo teksty Katarzyny Kaczyńskiej i Marka Budzisza.

WYBORY W CZASACH POSTPOLITYKI

Spis Treści - RZECZY WSPÓLNE NR 30 (2/2019)

POLSKA

Pożytki z wojny – Marek Wróbel

Silna władza – Piotr Gursztyn

Sejm od nowa – Dominik Mazur

Nadzieje infrastrukturalne – Marcin Wolak

Nowa wizja szkoły – Karolina Elbanowska

Dziecko podmiotem – Anna Borkowska-Kniołek

O odbudowie edukacji – Bartosz Jastrzębski

Oświata potrzebuje zmian – Jerzy Lackowski

ŚWIAT

Dunkierka Theresy May – Aleksandra Rybińska

Wschód szans – Janusz Wdzięczak

Odkłamać globalne ocieplenie – Maria Wojas

Scenariusze możliwe i niemożliwe – Przemysław Żurawski vel Grajewski

W tył zwrot czy naprzód marsz? – Joanna Kwiecień

Mniej polityki, więcej gospodarki – Marek Budzisz

Mity transformacji – Grzegorz Sieczkowski

My, dzieci komunistów – Remigiusz Włast-Matuszak

Zachęcamy państwa do kupna i lektury. Numer 30 zakupić można już teraz w salonach Empik oraz w naszym republikańskim sklepie.