Jak kreować wizerunek Polski za granicą? Spotkanie "Pod Spodem"

Jak kreować wizerunek Polski za granicą? Spotkanie „Pod Spodem”

21 marca 2019 roku w siedzibie Fundacji Republikańskiej odbyło się spotkanie pt. "Jak kreować wizerunek Polski za granicą?". To kolejne spotkanie z cyklu "Pod Spodem".

W dyskusji udział wzięli:
- Szymon Szynkowski vel Sęk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
- prof. Andrzej Zybertowicz - socjolog, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy, twórca koncepcji MABENA - maszyna bezpieczeństwa narracyjnego

Budowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą nie jest celem samym w sobie. Pozytywny wizerunek jest narzędziem do prowadzenia innych polityk – gospodarczej, bezpieczeństwa, kulturowej, edukacyjnej, czy współpracy międzynarodowej. Jednak pozytywny wizerunek przekłada się przede wszystkim na uznanie polskiej podmiotowości, czyli prawa do podejmowania samodzielnych decyzji.

Podczas spotkania z cyklu "Pod Spodem", goście starali się odpowiedzieć m.in. in pytanie: Co Polska może zyskać na silnym wizerunku, co nam w tym przeszkadza, jakie państwa stracą na pozytywnym wizerunku Polski?

Kreowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą nie ogranicza się wyłącznie do kwestii polityki historycznej. To też dbanie o rozpoznawalność, budowanie wizerunku polskich przedsiębiorców i ich produktów za granicą, to podkreślanie potencjału turystycznego i popularyzacja dzieł kultury.

Do jakiego wizerunku powinna dążyć Polska i czy mamy realną szansę go wykreować? Jakie korzyści możemy mieć z silnego wizerunku i jakim rządom to będzie nie w smak?

W ramach cyklu "Pod spodem" organizujemy spotkania poświęcone cywilizacji, kulturze i różnym około-politycznym zagadnieniom. Poruszamy na nich tematy ważne, choć nie zawsze te, które trafiają na pierwsze strony gazet.

“Pod Spodem” mają formę dyskusji okrągłostołowych, debat z ekspertami, wykładów czy oglądania filmów. Do tej pory odbyło się kilkanaście spotkań, podczas których dyskutowaliśmy m.in. na temat dostępu do broni, komisji śledczych, sytuacji politycznej w Rumunii czy polskiej polityki wschodniej.