Czy polska żywność rzeczywiście jest polska? Raport „Rynek produkcji spożywczej w Polsce”

2016.10.31

Jednym z głównych celów Fundacji Republikańskiej jest analiza i prezentacja wniosków dotyczących funkcjonowania różnych obszarów gospodarki Polski. Fundacja przeprowadziła na ten temat wiele ekspertyz i opracowań. Niniejszy raport dotyczy rynku produkcji spożywczej w Polsce. Ponieważ sektor spożywczy, zarówno w zakresie produkcji, jak i dystrybucji, to bardzo ważne obszary polskiej gospodarki oraz ważny element codziennego życia każdego z nas, oddając ten raport czytelnikowi, pragniemy oddać pod rozwagę jedno podstawowe pytanie:

Czy polska żywność rzeczywiście jest polska?

Poniżej przedstawiamy główne wnioski z przygotowanej przez nas analizy…

Pobierz raport „Rynek produkcji spożywczej w Polsce. Czy polska żywność rzeczywiście jest polska?”

• Rynek produkcji i przetwórstwa żywności jest silnie skoncentrowany – w większości kategorii produktów spożywczych dominuje 3-5 graczy, którzy kontrolują 80-90% produkcji;
  • Znacząca większość producentów żywności w Polsce należy do dużych zagranicznych koncernów, które często brały udział w prywatyzacji największych polskich przedsiębiorstw z branży spożywczej;
  • W efekcie, udział polskiego kapitału w sektorze spożywczym jest niski – jedynie w przypadku 3 kategorii produktowych udział rodzimych producentów przekracza 50%, a najwyższy udział polski kapitał ma w branży nabiałowo-mleczarskiej, gdzie udział ten sięga 60%;
  • Producenci działający na rynku produktowym o dużym stopniu koncentracji realizują dużo wyższe marże niż reszta branży spożywczej;
  • Różnice w poziomach cen produktów pomiędzy dużymi sieciami sklepów a sklepami niezależnymi są w większości przypadków pochodną polityki handlowej producentów odnośnie preferowanych kanałów dystrybucji;
  • Rynek dystrybucji żywności podlega wprawdzie procesom koncentracji, jednakże jest ciągle dużo bardziej konkurencyjny niż rynek producentów;
  • Inicjatywy legislacyjne mające na celu ograniczenie wykorzystywania pozycji dominującej na rynku spożywczym przez duże sieci handlowe należy ocenić pozytywnie;
  • W świetle przedstawionej silnej pozycji zagranicznych koncernów na rynku produkcji żywności, w ramach prac nad ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej należy poszerzyć katalog niedozwolonych praktyk o działania podejmowane przez dostawców względem nabywców;
  • Niezbędne jest, aby efekty tych regulacji były ściśle monitorowane w przyszłości pod kątem wystąpienia niepożądanej, dodatkowej koncentracji rynku producentów wokół kilku największych podmiotów. W celu minimalizacji ryzyka kontroli może bowiem zaistnieć istotna zachęta dla dużych sieci handlowych do zacieśniania współpracy z dużymi globalnymi graczami, gdyż relacje między porównywalnie dużymi podmiotami trudniej będzie zakwalifikować jako przejaw przewagi kontraktowej, której definicja zgodnie z projektem ustawy zakłada ”dysproporcję w potencjale ekonomicznym na korzyść nabywcy, albo dostawcy”.

wykres1

Pełną treść raportu znajdą Państwo pod poniższym linkiem: