Podsumowanie I półrocza 2016

Podsumowanie I półrocza 2016

Szanowni sympatycy i przyjaciele Fundacji Republikańskiej!

Za nami pierwsze półrocze 2016 roku. Od ostatnich wyborów parlamentarnych w naszej Fundacji miało miejsce wiele zmian osobowych. Zakończyliśmy stare projekty i zaczęliśmy nowe. Aby się w tym wszystkim nie pogubić uznaliśmy więc, że najlepiej będzie zdać relację z tego wszystkie, co działo się w naszych skromnych progach przez ostatnie 6 miesięcy. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem I półrocza 2016 roku w Fundacji Republikańskiej!

Podsumowanie I półrocza 2016

Zmiany osobowe w organach Fundacji:

 • 4 stycznia Zarząd Fundacji został uzupełniony o dwoje nowych członków: prof. Annę Młynarską-Sobaczewską oraz Pawła Gruzę.
 • Marcin Chludziński został powołany na stanowisko prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (21.01). W związku z powyższym zrezygnował on 20 stycznia z zasiadania w Zarządzie Fundacji Republikańskiej.
 • 26 lutego Marek Wróbel został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu.
 • 21 kwietnia Paweł Gruza został powołany na stanowisko wiceministra skarbu. W związku z powyższym zrezygnował z zasiadania w Zarządzie Fundacji Republikańskiej.
 • Władze Fundacji na dzień dzisiejszy: Marek Wróbel (Prezes), Stanisław Knaflewski (Wiceprezes), Anna Młynarska-Sobaczewska. Komisja rewizyjna: Maciej Gołębiewski (przewodniczący), Beata Filipowicz-Gutkowska, Karol Jagliński.

Eksperci Fundacji Republikańskiej:

 • Licząc łącznie z końcówką 2015 roku, środowisko republikańskie wydało ponad 20 polityków i urzędników wysokiego szczebla, żeby wspomnieć tylko o naszym byłym prezesie, Marcinie Chludzińskim, który dziś jest szefem Agencji Rozwoju Przemysłu, czy naszych byłych ekspertach: Annie Streżyńskiej (obecnie minister cyfryzacji), Henryku Baranowskim (prezes PGE), Marcinie Warchole (wiceminister sprawiedliwości), czy Bartoszu Marczuku (wiceminister rodziny). Były dyrektor Centrum Analiz Stanisław Tyszka jest wicemarszałkiem Sejmu z ramienia Kukiz’15.
 • Odbudowujemy bazę ekspertów. Lista nazwisk liczy w tej chwili około 25 osób, a ich kompetencję obejmują takie obszary, jak: prawo i legislacja, gospodarka, podatki, administracja i finanse publiczne, cyfryzacja, obrona narodowa, dostęp do informacji publicznej, walka z korupcją, handel, przedsiębiorczość, przemysł spożywczy, energetyka, budownictwo, ochrona zdrowia. Przeprowadziliśmy dwa szkolenia medialne dla ekspertów.

Zorganizowane konferencje:

Pozostałe wydarzenia

Pod Spodem

5 kwietnia zainicjowaliśmy nowy cykl spotkań "Pod spodem", w ramach którego organizujemy cykliczne spotkania poświęcone: cywilizacji, idei, kulturze, a więc zagadnieniom kształtującym system wartości oraz rozumienie polityki. Choć jednocześnie, ze względu na metafizyczny charakter, niepodlegającym bieżącemu wpływowi polityki.

W ramach cyklu przewidujemy dyskusje okrągłostołowe, debaty z zaproszonymi gośćmi-ekspertami, wykłady, oglądanie filmów. Większość wydarzeń jest transmitowania przez portal Stream1.pl. Do tej pory odbyły się następujące spotkania:

 1. Sztuka niesłusznie współczesna (05.04.2016)
 2. Od śmieszkizmu do hejtu (19.04.2016)
 3. Dawid kontra Goliat - Wildstein o Kurdystanie (10.05.2016)
 4. Wojna informacyjna Kremla: Przełomiec, Żochowski (24.05.2016)
 5. Globalizacja wyrokiem śmierci dla wolnego rynku? - Wróblewski, Knaflewski (07.06.2016)
 6. Dostęp do broni: Prawo czy przywilej? Plach, Szadkowski (28.06.2016)

Fundacja Republikańska w mediach

W okresie 01.01.2016 - 30.06.2016 monitoring mediów odnotował łączne 427 wzmianek o Fundacji Republikańskiej, z czego 30 w radiu i telewizji, 59 w prasie oraz 338 w internecie. Byliśmy ponadto stale obecni w mediach społecznościowych: Twitterze i Facebooku. Nasze stanowisko ws. ultimatum (https://www.facebook.com/fundacja.republikanska/posts/1197133880319455) wydanego po Brexicie przez ministrów spraw zagranicznych Francji i Niemiec zdobyło rekordową popularność, docierając co najmniej do 55 tysięcy użytkowników Facebooka. Byliśmy częstymi gośćmi Polskiego Radia 24 i Telewizji Republika, okazjonalnie pojawialiśmy się również w Telewizji Polskiej i TV Trwam. Na nasze raporty (w szczególności o rynku handlu detalicznego) powoływano się kilkadziesiąt razy.

Wybrane publikacje, wywiady i audycje z naszym udziałem:

Co dalej?

Nie ustajemy w działaniach na rzecz dobra wspólnego. W najbliższy poniedziałek opublikujemy kolejną edycję raportu „Samochody w administracji publicznej”. Pracujemy też nad nową Mapą Wydatków i Mapą Zatrudnienia, a także nad zupełnie nową Mapą Dochodów Państwa – powinny one ujrzeć światło dzienne jeszcze tego lata.

Zgodnie z obietnicą złożoną na kwietniowym seminarium nt. inwestorów zagranicznych, pracujemy również nad raportem, który będzie jednocześnie wytycznymi do stworzenia nowej polityki państwa wobec inwestycji i inwestorów. Jego premierę planujemy na początek września.

Będziemy również kontynuowali nasz cykl „Pod spodem”. Jeśli mają Państwa ciekawe pomysły i propozycje gości-ekspertów na takie spotkanie – prosimy o zgłaszanie się na poniższy mail.

Zachęcamy do śledzenia naszych działań na bieżąco:

Facebook: https://www.facebook.com/fundacja.republikanska/

Twitter: https://twitter.com/Frepublikanska

WWW: www.fundacjarepublikanska.org

Komentarze

Fundacja Republikańska

Fundacja Republikańska

Close