Samochody w instytucjach publicznych 2014 - raport

Samochody w instytucjach publicznych 2014 – raport

Ministerstwo Skarbu Państwa za wynajem 10 samochodów zapłaciło w 2014 roku prawie 360 tysięcy złotych. Instytut Pamięci Narodowej na mycie 20 aut wydał ponad 32 tysiące złotych. Agencje, Ministerstwa i Senat mogły wymieniać opony tylko w co dziesiątym samochodzie. Instytucje publiczne dysponują 57 limuzynami, z który większość stanowią modele Mercedes klasy E i Audi A6. Koszt użytkowania całej państwowej floty mógł sięgnąć 40 milionów złotych. To tylko kilka najistotniejszych i najbardziej szokujących wniosków z kolejnej edycji raportu Fundacji Republikańskiej „Samochody w instytucjach publicznych 2014”. Zapraszamy do zapoznania się z jego szczegółami.

Instytucje państwowe w dalszym ciągu łamią prawo obywateli do informacji na temat wydatkowania pieniędzy publicznych. W roku ubiegłym na 159 zapytanych instytucji odpowiedziało 59. W tej edycji raportu na 159 zapytanych instytucji odpowiedziało 142, lecz zaledwie 82 przekazało dane na temat kosztów zgodnie z zapytaniem przesłanym przez Fundację.

Spośród 2501 posiadanych aut wnioskowane dane odnośnie marki, modelu, rocznika itp. otrzymano jedynie w odniesieniu do 1942 aut. Koszty związane z użytkowaniem udało się uzyskać jedynie wobec 1275 pojazdów i wyniosły one ponad 19 000 000 zł.Czytaj dalej