Zdani tylko na siebie - wstępniak Naczelnego RW

Zdani tylko na siebie – wstępniak Naczelnego RW

7c2c8c6031523f175115c8d23a7ac56bUkraińcy mówią dziś reszcie kontynentu, że walczą nie tylko w obronie swojej, ale całej Europy. Gdy patrzymy jak przegrywają, musimy zdać sobie sprawę, ile warte są słowa i gwarancje zachodnich mocarstw. Ukraińcy walczą i giną mimo tego, że od trzech atomowych mocarstw otrzymały gwarancje nienaruszalności granic. Putin jest dziś pewnie za słaby, by pójść dalej, ale zagrożenie ze strony odradzającego się rosyjskiego imperializmu będzie raczej narastać.  

Aby się poczuć bezpiecznie, wcale nie potrzebujemy dziś prosić o amerykańskie bazy. Znacznie ważniejsze jest przyciągnięcie tu wielkiego amerykańskiego biznesu, który wydobywa ropę i gaz, czy stawia wielkie elektrownie atomowe. To jest prawdziwa polisa bezpieczeństwa, bo USA bronią przecież głównie swoich interesów, a więc także interesów swoich firm. A dodatkowo te wielkie koncerny mają tradycyjnie wyjątkowo dobre kontakty z władzą w Waszyngtonie. Celem rozwoju energetyki nie jest tylko zapewnienie prądu w gniazdach (czy Zdani tylko na siebie ciepłej wody w kranach), rozwój energetyki stał się warunkiem prowadzenia samodzielnej polityki.

Polska ma wszystko, by stać się regionalnym liderem w tej dziedzinie: duże złoża, świetne położenie geograficzne i względnie przyjazne relacje z niemal wszystkimi sąsiadami. Aby jednak skupić wokół siebie mniejsze państwa, musimy im coś zaoferować. Bardzo realną perspektywą jest gaz tańszy od rosyjskiego, a przynajmniej gwarancja stabilnych dostaw, bez szantażu jaki stosuje Moskwa. Okazuje się, że to dziś bardzo wiele. Marnowanie szansy, jaką dały nam warunki geologiczne jest przestępstwem popełnionym wobec przyszłych pokoleń. Jeśli dziś nie wykorzystamy szansy i nie staniemy się regionalnym mocarstwem, przyszłe pokolenia będą mówiły o nas jak o Polsce Sasów. O państwie, które nie dorosło do tego, by być silnym.

Mariusz Staniszewski

Redaktor Naczelny "Rzeczy Wspólnych"

Komentarze

Avatar

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Related Articles

Close