Stanisław Tyszka: FACTA, czyli amerykański dyktat finansowy

Stanisław Tyszka: FACTA, czyli amerykański dyktat finansowy

Dr Stanisław Tyszka, członek redakcji „Rzeczy Wspólnych” i dyrektor Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, na portalu Wpolityce.pl pisze o FACTA (Foreign Account Tax Compliance Act), nowym amerykańskim akcie prawnym, który w niepokojący sposób może ingerować w porządek finansowy i prawny instytucji poza granicami Stanów Zjednoczonych.

FACTA zobowiązuje instytucje finansowe zewnętrzne wobec USA (m.in. Unii Europejskiej, zatem także polskie) do raportowania władzom podatkowym Stanów o danych z rachunków amerykańskich obywateli i rezydentów, którzy są klientami tychże instytucji. Ta procedura prawna ma na celu uszczelnienie przepływu informacji w systemie ściągania należności od tych obywateli i rezydentów amerykańskich, którzy w zeznaniach fiskalnych ukrywają dochody uzyskane poza granicami USA, od jakich nie odprowadzają podatków. FACTA spowoduje, że również polskie instytucje finansowe będą musiały gromadzić dodatkowe dane ułatwiające identyfikację potencjalnych amerykańskich obywateli i rezydentów, co skutkować będzie znacznym podniesieniem kosztów działalności naszych instytucji, a także ogromnymi obciążeniami karnymi w razie nieprzestrzegania przepisów tego nowego prawa. Poważnie zakłócić to może także zyski tych firm.

Dr Stanisław Tyszka alarmuje, że rząd RP nie podjął w tej sprawie żadnych negocjacji z USA (w przeciwieństwie do innych państw należących do UE, np. Wielkiej Brytanii) i nie rozważa niebezpieczeństwa, że wewnętrzne amerykańskie prawo może stanąć ponad polską legislacją. A pierwsze obostrzenia wynikające z FACTA mają wejść w życie już 1 stycznia 2013 r.

Czytaj cały tekst tutaj.

Kupuj nasze pismo u wydawcy! Bez marży pośredników zapłacisz mniej, a my będziemy rozwijać się szybciej! Na Allegro na „Rzeczy Wspólne” wydasz jedynie 20 zł!
Zachęcamy również do prenumeraty od 16 zł za nr!

Komentarze

Avatar

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Related Articles

Close