Ziemkiewicz, Waśko, Radziejewski i inni o “Nie-Bajkach” Rzewuskiego!

Henryk Rzewuski jest autorem z pewnością niesłusznie zapomnianym, a jego „Nie-bajki” to jedno z ważniejszych dzieł o polskiej tradycji politycznej. O aktualności jego tez dyskutowali uczestnicy zeszłotygodniowej debaty „Rzeczy Wspólnych”, prof. Andrzej Waśko, dr Iwona Węgrzyn, Jacek Komuda, Rafał Ziemkiewicz i Bartłomiej Radziejewski, a której obszerną relację zamieścił serwis Blogpress.

Wszyscy dyskutanci stwierdzili zgodnie, że przywrócenie „Nie-bajek” światu jest wydarzeniem niezwykle istotnym. "Wydobycie Rzewuskiego z zapomnienia jest pomysłem wspaniałym. Także dlatego, że stawia pytanie - czy wolność ma sens? Czy idea sarmacka, republikańska ma sens?" - stwierdził Rafał Ziemkiewicz. Z kolei Prof. Waśko zwrócił uwagę na na fakt, że Rzewuski konstruował obraz elity intelektualnej, która wyrosła z pnia kultury polskiej i której interes jest najwyższym celem. W jego opinii takiej elity we współczesnej Polsce nie ma.

Według uczestników debaty oświeceniowy projekt w Polsce się nie sprawdził. „Nagle się okazuje,” mówił Ziemkiewicz, „że Polak oświeceniowy to jest ta skorupa mickiewiczowska, która odpada, a lawa gorąca tworzy się od nowa, z niej niej wyskakuje to co jest bardzo sarmackie". W kontekście tego problemu Naczelny RW poruszył temat dostosowania polskich tradycji, takich jak endecka czy sarmacka do współczesności

Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji ze spotkania.

Komentarze

Avatar

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Related Articles

Close