Dudek: “RW” tworzą ferment intelektualny

- Dyskusja o sprawach publicznych w Polsce zbyt często sprowadzana jest do argumentów ad personam - mówił prof. Antoni Dudek podczas czwartkowego (18.08.11) spotkania Fundacji Republikańskiej w klubokawiarnii Grawitacja.

- Na tle tego są inicjatywy, a do nich należy kwartalnik "Rzeczy Wspólne", które probują spojrzeć na kwestie publiczne szerzej - stwierdził historyk IPN. Profesor zwrócił także uwagę na problem opisu rzeczywistości, która w ostatnim czasie radykalnie się zmieniła.

- Jeszcze kilka lat temu – mówił – mogło się zdawać, że wchodzimy do świata stabilnego i szczęśliwego (…). To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się oczywiste, że system emerytalny to coś pewnego, że armia będzie Polski bronić, dziś staje się wątpliwe i trzeba o tym dyskutować.

Te szybko zmieniające się realia potrzebują głębokiej i rzeczowej debaty oraz "intelektualnego fermentu", czego nie zapewniają- zdaniem Dudka - media głównego nurtu. Wszystko to współtworzą natomiast, według historyka, „RW”.