“Tygodnik Solidarność”: chcecie intelektualnej uczty? Czytajcie “RW”

Recenzję najnowszego numeru "Rzeczy Wspólnych" znajdujemy w ostatnim (z 10 czerwca) numerze "Tygodnika Solidarność".  Jakub Jałowiczor zwraca w niej uwagę na fakt, że przemoc symboliczna - główny temat "RW" nr 4 - to pojęcie zaczerpnięte z dyskursu lewicowego. Paradoksalnie, wzmacnia to, zdaniem publicysty,  wydźwięk naszej tezy i tym bardziej uderza w polityczny mainstream.

Jałowiczor dopatruje się w wyborze tematu, jakiego dokonaliśmy, próby dialogu z lewicą na temat tak często omijany: wykluczenia osób "starszych, gorzej wykształconych, z mniejszych ośrodków". Jego zdaniem, "Rzeczom" udało się opisać, "jak we współczesnej Polsce potraktowano środowiska, które, by zacytować klasyka, "nie dorosły do demokracji", to znaczy nie zaakceptowały reguł transformacji, popierały dekomunizację, krytykowały uwłaszczenie nomenklatury".

"Kilka milionów Polaków poddano ustrukturalizowanemu upokorzeniu - przywołuje nasze tezy dziennikarz - dając wybór: przyłączenie do obozu zwycięzców, pozostanie przy swoim, czyli utrzymanie statusu oszołoma, albo siłowanie się w pojedynkę z systemem".

Przekorne czerpanie od "guru skrajne lewicy", jak określa Jałowiczor Bourdieu, czyni z "RW" "intelektualną ucztę" - czytamy w podsumowaniu.

Komentarze

Avatar

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Close