„Publicystyczny rap pastuchów”, czyli Trudnowski o Projekcie Parias

Kooperacja trzech legend polskiej sceny hiphopowej: Eldo, Włodiego i Pelsona, jak pisze Trudnowski, nie jest produkcją dla przeciętnego Polskiego studenta, lecz formą wysmakowanej publicystyki raczącej nas nawiązaniami do Gombrowicza czy Dmowskiego.

Recenzja „Projektu Parias”, najnowszej płyty zespołu Parias, ukazała się w portalu E-Czas kultury.pl. Jej autor, a nasz współpracownik Piotr Trudnowski wychodzi od spostrzeżenia, że  we współczesnej muzyce rozrywkowej, kipiącej od banalnych, grafomańskich tekstów i prymitywnego hedonizmu próżno szukać głębszej refleksji nad polskim społeczeństwem. Na szczęście – uważa - pojawiają się na rynku takie perełki jak projekt Parias.

Samo użycie pojęcia „parias” to forma pogodzenia się przez muzyków z rolą wykluczonych przez muzyczny mainstream, co - według Trudnowskiego - „koresponduje choćby z tezami lewicowego intelektualisty Pierre’a Bourdieu i międzywojennego socjologa Józefa Chałasińskiego, które do polskiej rzeczywistości społecznej sprawnie zaadaptował na łamach kwartalnika „Rzeczy Wspólne” Bartłomiej Radziejewski.”

Autor podkreśla znaczenie postawy raperów którzy „ze swojego wykluczenia uczynili siłę i legitymację do głośnego mówienia, co myślą bez wpisywania się w najbardziej wyświechtane podziały”, co jest  remedium na dominację liberalno-lewicowego dyskursu.

Komentarze

Avatar

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Related Articles

Close