Przemoc rodzi przemoc – pisze Trudnowski dla wPolityce.pl

Przed eskalacją ukrytej przemocy, o której piszemy w najnowszym numerze "Rzeczy Wspólnych",  przestrzega Piotr Trudnowski na łamach portalu wPolityce.pl.

"Kolejna podwójna rocznica 4 czerwca okazała się znakomitym przykładem - pisze Trudnowski -  mechanizmu nakręcania się spirali przemocy symbolicznej, która determinuje dzisiejszy spór polityczny w Polsce". Dowód? "Symboliczne zrównanie Wałęsy i Jaruzelskiego, jakie stało się faktem po sobotniej pikiecie pod domem tego pierwszego" - uważa.

Jego zdaniem, kontestatorzy ładu okrągłostołowego mają szansę wygrać w sporze o polską tożsamość "pod warunkiem, że nie przyjmą reguł i praktyk swoich przeciwników, co wydaje się niestety realnym zagrożeniem".

Trudnowski nawiązuje obszernie do eseju Bartłomieja Radziejewskiego z "RW" nr 4 (2/2011) i przywoływanego przez niego za Józefem Chałasińskim podziału na "pastuchów" i "dziedziców", czyli zdominowanych i dominujących. "Absurdalne i wykraczające poza wszelkie granice uczciwości były liczne zarzuty stawiane pastuchom" - zauważa. "Tyle, że przyjęcie  reguł, którymi kierują się dziedzice musi oznaczać porażkę wszystkich stron".

Przeczytaj cały tekst w portalu wPolityce.pl

Komentarze

Avatar

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Related Articles

Close