“Rzeczpospolita”: Nie lekceważcie “Rzeczy Wspólnych”!

Omówienie czwartego numeru "RW" pióra Bronisława Wildsteina przynosi najnowsze wydanie"Plusa Minusa", weekendowego dodatku do "Rzeczpospolitej". Najnowsze "Rzeczy" "potwierdzają swoją rangę" - uważa publicysta - o której pisał już wcześniej na łamach "Rz".

Wildstein w swoim tekście  "Królestwo przemocy" omawia przede wszystkim temat główny ostatniego numeru, którym jest "ukryta przemoc", obszernie cytując eseje Bartłomieja Radziejewskiego i Rafała Matyi. W tekście pojawiają się też odwołania do wywiadu z dr. Radosławem Sojakiem i eseju prof. Andrzeja Nowaka. "Obok głównego tematu znajdujemy w "Rzeczach Wspólnych" wiele ciekawego materiału, zarówno dotyczącego spraw globalnych, głównie strategii wobec kryzysu gospodarczego czy historii idei, jak kolejny tekst Zbigniewa Stawrowskiego z cyklu historii republikanizmu czy Agnieszki Nogal o republikanizmie współczesnym" - pisze dalej autor "Czasu niedokonanego".

Na koniec, były szef TVP przywołuje refleksję "jednego z czołowych intelektualistów", o której napisał w "RW" Matyja, dotyczącą jego środowiska intelektualnego i politycznego: "problem z naszymi  poglądami polega na tym, że powinny być głoszone w niszowych kwartalnikach, a trafiły na czołówki codziennych gazet". Konkludując, że "pismo republikańskie" wprawdzie jest niszowe, ale nie należy go lekceważyć.

"Ukryta przemoc w III RP"

Komentarze

Avatar

Zespół "Rzeczy Wspólnych"

Related Articles

Close