IV Kongres Republikański

9 kwietnia 2011 r. odbył się czwarty z kolei Kongres organizowany przez Fundację Republikańską. Tematem przewodnim konferencji był „Raport o stanie państwa”. Zaproszeni goście dyskutowali na temat bezpieczeństwa Polski, jej administracji, polityki europejskiej i wolności gospodarczej. Na zakończenie przedstawiciele różnych sił politycznych wzięli udział w debacie „Czy Polską da się rządzić?”

Program Kongresu:

10:30 Rejestracja uczestników, kawa

11:00 Otwarcie Kongresu

11:05 Wystąpienia wprowadzające

Rafał Ziemkiewicz – Czy potrafimy debatować o stanie państwa?

Bartłomiej Radziejewski – „Rzeczy Wspólne” czyli budujemy język dyskusji o państwie

11.30 – Panel I: Administracja. Organizacja rządu, organizacja państwa

Paweł Bochniarz – ekonomista, były członek Zespołu Doradców Strategicznych Premiera RP i współautor raportu „Polska 2030”

Robert Kuraszkiewicz – historyk, przedsiębiorca, autor książki „Polityka nowoczesnego patriotyzmu”

Leszek Skiba – członek zarządu Instytutu Sobieskiego, autor opracowania „Rządzić państwem”

Paweł Soloch – ekspert Instytutu Sobieskiego, wykładowca KSAP, były wiceszef MSWiA, współautor opracowania PAN „Polityka bez Strategii”.

Piotr Tutak – przedsiębiorca, były wiceszef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Moderacja: Krzysztof Bosak – Fundacja Republikańska

12.30 – Panel II: Obronność. Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego

dr Grzegorz Kwaśniak – szef zespołu ds. bezpieczeństwa w Fundacji Republikańskiej, były pracownik Sztabu Generalnego WP i wykładowca AON

Jarosław Rybak – dziennikarz zajmujący się wojskowością, autor czterech książek o wojskach specjalnych

gen. Waldemar Skrzypczak – były dowódca IV zmiany Polskiego Kontyngentu w Iraku i były dowódca Wojsk Lądowych

Tomasz Szatkowski – ekspert ds. obronności w Parlamencie Europejskim, były wiceprezes grupy Bumar

dr Witold Waszczykowski – ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Instytutu Sobieskiego, były wiceszef MSZ i wiceszef BBN

Moderacja: Łukasz Warzecha – komentator dziennika „Fakt”

13.45 – Panel III: Unia Europejska. Jaka jest jakość polskiej polityki europejskiej?

dr Marek Cichocki – historyk idei i wykładowca UW; dyrektor prog. Centrum Europejskiego Natolin i redaktor nacz. „Nowej Europy”

Radosław Kołatek – prawnik, były analityk PISM, ekspert ds. europejskich Fundacji Republikańskiej

dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas – politolog, wykładowca akademicki, były dyrektor Departamentu Planowania i Analiz MSZ

Konrad Szymański – prawnik, poseł do Parlamentu Europejskiego, założyciel „Międzynarodowego Przeglądu Politycznego”

Moderacja: Michał Szułdrzyński – dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”

15.00 – Przerwa obiadowa (obiad podany zostanie w bufecie w tym samym budynku na poziomie -1)

16.00 – Panel IV: Ekonomia. Czy w Polsce panuje wolność gospodarcza?

Mirosław Barszcz – prawnik, były wiceminister finansów, członek Zespołu Ekspertów Niezależnych

Grzegorz Czelej – przedsiębiorca, senator RP

Paweł Gruza – prawnik, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, ekspert Fundacji Republikańskiej

Tomasz Urbaś – ekonomista, inicjator ruchu Wolność i Godność, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości

Przemysław Wipler – prawnik, były dyrektor w Ministerstwie Gospodarki, prezes Fundacji Republikańskiej

Moderacja: Grzegorz Cydejko – publicysta magazynu „Forbes”

17.00 – Panel V: Dyskusja polityków. Czy Polską da się rządzić?

Czesław Bielecki – architekt, były poseł, kandydował na prezydenta Warszawy (niezależny)

Ludwik Dorn – były minister spraw wewnętrznych i administracji (poseł niezrzeszony współpracujący z Prawem i Sprawiedliwością)

dr Paweł Kowal – poseł do Parlamentu Europejskiego, były wiceszef MSZ (Polska Jest Najważniejsza)

Antoni Mężydło – poseł na Sejm RP (Platforma Obywatelska)