• Rzeczy Wspólne Nr 15

Najnowsze Rzeczy Wspólne. W numerze o tym „ Jak zderegulować Polskę" Staniszkis, Antczak, Kieżun, Kamiński, Staniszewski, Szymański, Swora, Telejko

• Mapa Wydatków Państwa 2012

Mapa Wydatków Państwa 2012, czyli gdzie marnowane są nasze pieniądze oraz komu zabrano a komu dodano

• Wynagrodzenia w administracji publicznej – raport

Okazuje się, że aż 70 % Polaków zarabia mniej niż wynosi średnia pensja w administracji.

• Mapa Zatrudnienia w Sektorze Publicznym

Mapa Zatrudnienia w Sektorze Publicznym to pierwsza kompleksowa ilustracja skali kosztów generowanych przez państwowe zatrudnienie.

• Skąd się wzięła w Polsce reforma emerytalna?

Jakie były podstawowe grzechy polskiej reformy? Po pierwsze byliśmy bardzo ufni jeśli chodzi o suflowane nam przez Bank Światowy i USAiD rozwiązania. Nie było też podmiotowej, chłodnej oceny proponowanych nam rozwiązań na szczeblu państwowym, w większości podchodzono do nich bezkrytycznie...

Sojusze, siła i skuteczność – Paweł Kowal w nowych Rzeczach Wspólnych

okladka_15_2

Niezależnie od formalnych rozwiązań w kolejnych traktatach, koniec końców i tak o pozycji danego kraju decyduje tradycyjna realistyczna polityka – silniejsi mają lepiej i są bezpieczniejsi. Wraz z integracją europejską, niezależnie od nowych umów i gwarancji, wpływ na sytuację międzynarodową poszczególne państwa zapewniają sobie budując własną pozycję i status. Więcej »

Wolność daje siłę – wstępniak Redaktora Naczelnego Rzeczy Wspólnych

To był piękny sen. O bezpiecznej Europie, która ze swojego słownika wyeliminowała słowo „wojna”. O przewidywalnych sąsiadach, którzy nawet jeśli czasem nie przystają standardami do oświeconej Unii Europejskiej, to przynajmniej do niej aspirują i uczą się dobrych manier. Wreszcie o tym, że mamy czas na błędy, bo żyjemy w spokojnej części świata, w której wybacza się opieszałość, brak wizji i ... Więcej »

Czy USA wracają do Europy? Kryzys krymski, a sojusz polsko-amerykański

US - EU flag 3D

Gdy pod koniec lutego doszło do agresji Rosji na Ukrainę historia radykalnie przyspieszyła. Jednakże już 3 marca USA potwierdziły gwarancje bezpieczeństwa dla Polski, a następnie podjęły szereg działań wskazujących, że Rosja nie może sobie pozwolić na wszystko. Uwidoczniło to różnicę pomiędzy strategią i siłą Stanów Zjednoczonych, a państwami Europy Zachodniej, jak choćby Niemcami. Dla pełni obrazu warto jednak zadać pytanie ... Więcej »

Rzeczy Wspólne Nr 15

okladka_15_2

A w numerze 15: Sojusze, siła i skuteczność – Paweł Kowal Deregulacja Zderegulować rynek hurtowy gazu ziemnego – Mariusz Swora Droga biurokracja. Jak zaoszczędzić na niej 15 mln zł – Rafał Antczak Po pierwsze uprościć podatki – Paweł Gruza Politycy stworzyli system, w którym unikają odpowiedzialności – Antoni Kamiński Zwolnić sześćdziesiąt tysięcy urzędników – z prof. Witoldem Kieżuniem rozmowa Wiktor ... Więcej »

Polski interes na Ukrainie

polska-ukraina-300x225

O konflikcie na Ukrainie mówi się głównie w kontekście bezpieczeństwa narodowego, rozpatruje się go w perspektywie dyplomatycznej, politycznej i militarnej. Trudno się dziwić, ponieważ stabilność państwa jest rzeczą najistotniejszą. Warto jednak poruszyć sprawy drugorzędne w tym wypadku, mianowicie jaki wpływ na polską gospodarkę będą miały wydarzenia na Ukrainie. 1. Wpływ bezpośredni Po pierwsze, należy rozważyć skutki bezpośrednie dla Polski, tzn. ... Więcej »

Koncert Dawid Halmann i TMA

IMG_7980

We wtorek 4 marca, dzięki uprzejmości kawiarni Cafe Niespodzianka, odbył się koncert Dawida Halmanna wraz z zespołem TMA (Towarzystwo Michała Archanioła). Koncert wpisywał się w ogólnopolskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, można było zatem usłyszeć liczne polskie pieśni historyczne w jakich specjalizuje się artysta. Kawiarnia zapełniła się w całości i to mimo faktu iż początkowo, ze względu na różne nieprzewidziane ... Więcej »

Dyskusyjny Klub Filmowy „Gnarr na prezydenta”

IMG_8002

Projekcja  „Gnarr na prezydenta” na wczorajszym Filmowym Klubie Dyskusyjnym Fundacji Republikańskiej zgromadziła pełną publikę. Dokument opowiada o kampanii wyborczej islandzkiego komika Jóna Gnarra, który po kryzysie w 2008 roku postanowił zmienić kraj. Aby tego dokonać  wystartował w wyborach na urząd mera Reykjaviku. Kampania, na początku traktowana z przymrużeniem oka przez przeciwników politycznych, okazała się skuteczna i pozwoliła zdobyć większość w ... Więcej »

Koncert – Żołnierze Wyklęci 4 marca

Przez dziesiątki lat wyklęci, a przez kolejne zapomniani, ale w końcu nadchodzi czas, gdy polska pamięć narodowa uzupełniana jest o swoich bohaterów. I choć żołnierzom tym nie jesteśmy w stanie dać wiele, to możemy zrobić jedno, możemy o nich pamiętać. Pamiętajmy zatem o tych, którzy po zdradzieckich postanowieniach kończących II wojnę światową na konferencji w Teheranie, Jałcie i Poczdamie ... Więcej »

Dyskusyjny Klub Filmowy

IMG_7858-2

W czwartek 13 lutego w Fundacji Republikańskiej odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, na którym obejrzeliśmy dokument pt. “Miliard szczęśliwych ludzi” – będący zapisem próby wejścia na rynek chiński polskiego zespołu muzyki disco-polo “Bayer Full”. Pokaz filmowy został zakończony krótką dyskusją, gdzie wymieniliśmy się wrażeniami z dokumentu. Głównymi wątkami dyskusji były różnice kulturowe nie tylko pomiędzy Polską a Chinami, ... Więcej »

Polska A i B. Prawda czy mit?

Polska A i B

Czy podział Polski na A i B ma swoje uzasadnienie? Na pewno istnieje problem opóźnienia gospodarczego Polski wschodniej. Region ten rozwija się w znacznie wolniejszym tempie niż reszta kraju. Jednak coraz więcej innych regionów także nie nadąża. Wykształcają się ośrodki dynamiczniejszego rozwoju – duże miasta, których przewaga ekonomiczna stale wzrasta. Dotychczasowa strategia, bazująca na funduszach unijnych ma słabe perspektywy – ... Więcej »