Czy USA wracają do Europy? Kryzys krymski, a sojusz polsko-amerykański

2014.04.08

Alex Peter

Gdy pod koniec lutego doszło do agresji Rosji na Ukrainę historia radykalnie przyspieszyła. Jednakże już 3 marca USA potwierdziły gwarancje bezpieczeństwa dla Polski, a następnie podjęły szereg działań wskazujących, że Rosja nie może sobie pozwolić na wszystko. Uwidoczniło to różnicę pomiędzy strategią i siłą Stanów Zjednoczonych, a państwami Europy Zachodniej, jak choćby Niemcami. Dla pełni obrazu warto jednak zadać pytanie jak wszystkie te wydarzenia mają się do zapowiedzianego ponad dwa lata temu przez administrację USA zwrotowi do Azji? Czy Chiny przestały być dla Stanów Zjednoczonych realnym zagrożeniem? A może wcale nim nie były?

Wszystkich zainteresowanych polityką międzynarodową zapraszamy na dyskusję „Czy USA wracają do Europy? Kryzys krymski, a sojusz polsko-amerykański” W której wezmą udział:

Jacek Bartosiak (Narodowe Centrum Studiów Strategicznych),

Marcin Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych),

Jan Filip Staniłko (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych). Odbędzie się ona 9 kwietnia (środa) o godzinie 19:30 w siedzibie Fundacji Republikańskiej przy ul. Nowy Świat 41 w Warszawie. Wstęp wolny.