Republikanie popierają Deklarację Paryską

"Prawdziwa Europa jest wspólnotą narodów, które posiadają własne języki, tradycje i granice. Zawsze jednak – nawet gdy się ze sobą nie zgadzaliśmy lub prowadziliśmy ze sobą wojny – dostrzegaliśmy wzajemną więź. Owa jedność w różnorodności wydaje się czymś naturalnym, a jednocześnie czymś nadzwyczajnym i cennym, bo w rzeczywistości nie jest ani naturalna, ani nieunikniona.

Najpowszechniejszą polityczną formą jedności w różnorodności jest imperium, które – po upadku Cesarstwa Rzymskiego – wojowniczy europejscy królowe starali się przez stulecia odtworzyć. Pokusa imperialnej formy pozostała, ale przetrwała idea państwa narodowego – systemu, który łączy powszechność z suwerennością. W ten sposób państwo narodowe stało się znakiem rozpoznawczym cywilizacji europejskiej" - czytamy w "Deklaracji Paryskiej" opublikowanej na początku października. Podpisali się pod nią konserwatywni intelektualiści z krajów europejskich. Na liście sygnatariuszy są również przedstawiciele środowiska polskich republikanów!

Deklaracja Paryska to dokument będący efektem dyskusji europejskich konserwatystów, do której doszło w maju bieżącego roku. Spotkanie to miało na celu wypracowanie wspólnego zdania na temat procesów, które prowadzą do implozji Unii Europejskiej w jej obecnym kształcie. Pod deklaracją podpisali się zarówno czołowi intelektualiści państw zachodnich, jak i przedstawiciele naszego regionu.

Wśród Polaków będących sygnatariuszami Deklaracji Paryskiej wyróżnić należy w szczególności: Zdzisława Krasnodębskiego, Zbigniewa Stawrowskiego, Bronisława Wildsteina oraz przedstawicieli naszego środowiska: Marcina Chludzińskiego (byłego prezesa Fundacji Republikańskiej) oraz Stanisława Knaflewskiego (fundatora i wiceprezesa Fundacji Republikańskiej).Czytaj dalej