Bariery prawne zmorą małych przedsiębiorców - prezentacja raportu Fundacji Republikańskiej pt. "Główne ryzyka i bariery działalności gospodarczej w Polsce"

Bariery prawne zmorą małych przedsiębiorców – prezentacja raportu Fundacji Republikańskiej pt. „Główne ryzyka i bariery działalności gospodarczej w Polsce”

Aż 72 rodzaje barier w małej działalności gospodarczej zidentyfikowali eksperci Fundacji Republikańskiej. Najpoważniejsze z nich dotyczą otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ogrom obowiązków sprawozdawczych, skomplikowanie i zmienność prawa podatkowego, nierychliwe sądy i prawo pracy skrojone pod gigantyczne kombinaty z czasów PRL – to najpoważniejsze z przeszkód, które blokują rozwój małych firm. Złe prawo marnuje energię, która tkwi w Polakach. Jak wskazuje bowiem porównanie z pozostałymi państwami Unii Europejskiej, polska gospodarka ma ciągle znaczny potencjał wzrostu.

W czwartek, 25 maja 2017 roku odbyła się w Sejmie prezentacja raportu Fundacji Republikańskiej pt. "Główne ryzyka i bariery działalności gospodarczej w Polsce". Główne założenia przedstawili: Małgorzata Janowska i Anna Maria Siarkowska z koła poselskiego "Republikanie" oraz Radosław Żydok – dyrektor operacyjny Fundacji Republikańskiej i współautor raportu.

Jak zauważyła na wstępie Anna Maria Siarkowska, w Polakach tkwi ogromny, niewykorzystany potencjał związany z ich naturalną przedsiębiorczością i kreatywnością. Te cechy blokowane są jednak przez złe prawo, które działa na gospodarkę jak sztywny gorset.

- Coś, co dla dużego przedsiębiorstwa nie stanowi problemu, dla kilkuosobowej firmy może stanowić barierę nie do przekroczenia. Świetnym tego przykładem są ogromne obowiązki sprawozdawcze. Mały przedsiębiorca co miesiąc musi spowiadać się w imieniu własnym i swoich pracowników do ZUS i Urzędu Skarbowego. Ponadto zobowiązany jest do raportowania m.in. do trzech różnych instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska – dodała Siarkowska.